На свом првом путовању на Кубу током свог трећег председничког мандата, бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва назвао је ембарго који су Сједињене Државе увеле острву "незаконитим" и осудио уврштавање острва на листу државних спонзора тероризма.
Бивши амерички председник Доналд Трамп уврстио је ову острвску државу на америчку листу државних спонзора тероризма, а иако је Бајденова администрација поништила друге мере из Трампове ере, до сада није уклонила Кубу са листе.
"Куба је била заговорник праведнијег глобалног управљања. И до данас је жртва нелегалног економског ембарга", рекао је Лула у говору на отварању Самита земаља у развоју Г77 у главном граду Хавани, а пренео је Ројтерс.
Он је додао да је Бразил против било какве једностране мере принуде.
"Одбацујемо уврштавање Кубе на листу држава које спонзоришу тероризам", истакао је бразилски председник.
Ови коментари су дати само неколико сати пре него што је Лула отишао у Њујорк, где ће присуствовати Генералној скупштини Уједињених нација и имати билатералне разговоре са америчким председником Џозефом Бајденом.
Раније је Куба изразила забринутост због етикете и вишедеценијског економског ембарга Вашингтона из доба Хладног рата против острва којим управља Комунистичка партија Кубе. Европска унија, главни трговински партнер земље, такође је више пута одбијала трговински ембарго. Куба и критичари економских санкција кажу да ембарго спречава и отежава приступ храни, лековима и другим критичним залихама неопходним за развој.
Амерички Стејт департмент није одмах одговорио на захтев за коментаром Лулиних примедби.
Бајденова администрација је раније рекла да амерички закон укључује изузећа и одобрења за извоз хране, лекова и друге хуманитарне робе на острво.
Очекује се да ће се током скупштине УН Бразил вратити на своју историјску позицију осуде ембарга против Кубе, што је један од предлога о којем се обично гласа сваке године у Уједињеним нацијама и који пролази великом већином. Године 2019, током прве године администрације десничарског председника Жаира Болсонара, Бразил је гласао против предлога заједно са Сједињеним Државама и Израелом.
Лула је свој говор искористио и да још једном позове на инвестиције које су обећале развијене земље за смањење утицаја климатских промена, како је утврђено Париским споразумом, а које није испуњено. Председник је рекао да земље у развоју немају исти "историјски дуг" као богати за глобално загревање.
"Принцип заједничке, али диференциране одговорности остаје на снази. Зато свим земљама у развоју морају бити загарантовани климатски фондови, у складу са њиховим потребама и приоритетима", рекао је Лула да Силва.