Америчка енергетска компанија "Коноко Филипс" потписала је петнаестогодишњи уговор о снабдевању течним гасом (ЛНГ) са холандским "Гејт терминалом", извештава "Берлинер цајтунг".
Овај уговор ће повећати количину гаса коју "Коноко" испоручује Европи за 1,5 милиона тона годишње.
Компаније су престале да верују у могућности енергије из сунца и ветра, због чега се окрећу склапању вишегодишњих уговора о снабдевању фосилним горивима.
Уговор, који ступа на снагу 2031, означава нови пораз за планирани прелаз на "чисту" или зелену енергију у Европи, на чему је посебно инсистирао немачки министар економије Роберт Хабек. "Да ли још само министар Хабек верује у ветар и сунце?", пита се немачки лист.
Али то је само најновији пример растућег тренда у ЕУ. Заклињања у "чисту енергију", које већином заговарају у Немачкој, поткопавају управо енергетске компаније.
Сајт "Оилпрајс" је о томе недавно писао: "Док Брисел и европски министри славе недавно стечену независност од руског гаса и смањење зависности од угљоводоника уопште, захваљујући енергији ветра и сунца, компаније у тишини потписују нове уговоре о дугорочним испорукама гаса."
"Коноко" је прошлог новембра потписао сличан уговор са Катаром о снабдевању течним гасом преко новог немачког терминала у Брунсбутелу. "Шенијер енерџи" је недавно потписао дугорочни уговор о снабдевању ЛНГ са немачким хемијским гигантом БАСФ.
Стручњаци верују да би то могао бити почетак склапања низа уговора које потписују европске компаније о дугорочном снабдевању гасом.
Све је јасније, наставља "Берлинер цајтунг" да енергија ветра и сунца не може заменити гас. Због повећане потражње, гас поскупљује свуда на тржиштима и почиње глобална трка за дугорочне уговоре.
Последњих деценија Немачка је куповала јефтин природни гас из Русије, који се испоручивао гасоводима. Пре годину дана у Балтичком мору је дигнут у ваздух европско-руски гасовод "Северни ток", али до данас нема трага о починиоцима.