Реформа образовања у Немачкој: Левица би да укине оцене, домаће задатке и седење на часу
Немачка левица жели суштински да промени образовни систем у држави, а, између осталог, предлаже укидање оцена и домаћих задатака, пише "Шпигл".
У документу у који је "Шпигл" имао увид наведено је да је "образовни систем на ивици колапса", као и да би недостатак наставника, скраћени часови и недовољна улагања у школе могли неповољно да утичу на ученике.
Левица тражи "школу за све" и заједничко учење за децу од 1. до 10. разреда, у циљу спречавања друштвене неједнакости.
"Оцене, седење и домаће задатке треба укинути како би било могуће учење без притиска и страха. Деца и млади желе да разумеју свет, а не само да уче за тестове", додаје се у документу.
Левица захтева и иста примања за све наставнике, без обзира на врсту школе у којој су запослени.
Истичу да je циљ укидање образовне суверености савезних држава, како би образовна политика широм земље постала равноправнија. До сада је у Немачкој свака савезна држава била одговорна за наставни садржај, а савезној влади није дозвољено да се меша.
Међутим, ова идеја је изузетно скупа, а левица предлаже специјални фонд за образовање од 100 милијарди евра. То, ипак, није једина препрека - да би се одрекле образовног суверенитета савезне државе би морале да пристану на промену Основног закона у Бундесрату.