Водећи амерички политичари, генерали и стручњаци настављају да се залажу за неограничену подршку Кијеву у њиховом рату против Русије, али трезвена и прецизна анализа украјинске скоро па завршене летње офанзиве показује да украјински напори не доприносе (или доприносе веома мало) циљу избацивања Руса са територија које контролишу, наводи се у ауторском тексту америчког "Њузвика".
Оно што би Вашингтон морао да уради јесте да спроведе неопходну промену курса и формира нови политички правац узимајући у обзир сурову реалност на украјинском фронту, при чему власти САД тренутно не раде ништа од тога.
Упркос полагању великих нада у брз успех, украјинска офанзива која је трајала месецима је од почетка била распршена, а то никога у Белој кући није требало да изненади, наводи амерички лист додајући да је у априлу, дакле два месеца пре почетка офанзиве, на њиховом порталу предвиђано да "трупе Зеленског — са мало или без ваздушних снага и са оскудицом у артиљеријској муницији — могу да претрпе огромне губитке, а да мало добију".
"Вашингтон пост" је неколико дана касније открио садржај процуреле строго поверљиве процене америчких обавештајних служби у којој се такође предвиђа да ће резултати украјинске офанзиве вероватно бити "знатно испод" очекивања и да ће "трајни украјински недостаци у обуци и снабдевању муницијом вероватно отежати напредак и погоршавати број жртава током офанзиве".
Украјина је у прве две недеље напада претрпела огромне губитке, како у оружју тако и у људству, без да је освојила икакве територије. До краја треће недеље, како се процењује, украјинске снаге су изгубиле петину ударних снага, што их је приморало да драматично промене тактику.
Уколико Вашингтону тада на основу основних принципа ратовања и борбених операција није било јасно да ће украјински напори вероватно пропасти, сада би то требало да буде кристално јасно.
Било би мудро да САД прилагоде политику у складу са малим шансама Украјине против руских утврђених линија.
Вашингтон је током овог сукоба потрошио скоро 113 милијарди долара, Украјини обезбедио запањујућу количину савременог оружја и муниције, обуке и обавештајних података. После скоро годину дана припрема, Украјинци једва да су окрзнули руске линије, наводи "Њузвик".
Како се закључује, нема реалне основе да се верује да Украјина има капацитет да оствари свој наведени стратешки циљ и успостави контролу над територијама које контролише Русија, укључујући и Крим.
Уместо да Вашингтон у наредних годину и по дана понавља оно што већ није функционисало – што потенцијално значи и додатне стотине хиљада украјинских губитака – време је да се покуша нешто што има шансе да успе.
Другим речима, време је да се призна објективна реалност и примени политика која може да функционише, закључује се у ауторском тексту "Њузвика".