Пуцају (и) војне везе САД и С. Арабије: Због Русије и Кине "Рајтеон" поништио уносан уговор

Вашингтон је стриктан у томе да би пословање с компанијама под санкцијама могло да наруши напоре САД да финансијски поткопају Русију и Кину, али и да угрози националну безбедност Америке

Амерички одбрамбени гигант РТКС, раније познат као "Рајтеон", поништио је уговор вредан 25 милијарди долара са саудијском компанијом за производњу оружја "Скопа" због њене наводне сарадње с кинеским и руским субјектима којима су САД увеле санкције.

По наводима "Волстрит џорнала", та нелагодност је узроковала и оставку саветодавног одбора саудијске фирме у ком су седели пензионисани амерички војни официри. "Скопа" је пак отпустила свог извршног директора Американца који је и покренуо питање сарадње с Кином и Русијом и о томе обавестио званичнике САД.

Лист додаје да је овај потрес у одбрамбеној индустрији нагнао и друге велике западне компаније да преиспитају споразуме који се налазе у раној фази не би ли утврдили да нема спорних ангажмана с руским и кинеским ентитетима.

РТКС и "Скопа" су 2022. године потписали споразум за покретање фабрике у Саудијској Арабији за софистициране системе противваздушне одбране за заштиту земље од напада дроном и пројектилима. Заједничко улагање било је процењено на 25 милијарди долара, док је продаја требало да донесе 17 милијарди долара.

Вашингтон је стриктан у томе да би пословање с компанијама под санкцијама могло да поремети напоре САД да финансијски поткопају Русију и Кину, али и да угрози националну безбедност Америке. Наиме, ако би информације о актуелним америчким системима наоружања које би се користиле за израду "Скопиног" новог оружја дошле у руке Русије или Кине, те државе би могле да их искористе, поткопавајући тако одбрану САД.

"Волстрит џорнал" примећује да је прекид сарадње америчке и саудијске компаније сликовит пример како пролазе државе које желе истовремено да сарађују и са САД и с њиховим ривалима будући да Вашингтон воли да његови партнери и савезници заузму (праву) страну.

Саудијска Арабија је до почетка руске Специјалне војне операције била један од најближих америчких партнера, посебно на тему набавке наоружања – саудијска стратегија се базирала на сарадњи с одбрамбеним фирмама из САД и других земаља Северноатлантског савеза које су Саудијцима продале већину свог тренутног арсенала одбрамбених система. 

Од почетка руско-украјинског сукоба ова заливска земља проширила је сарадњу с другим државама, најпре ону нафтну с Русијом, те с Кином око нуклеарног програма.

Администрација председника САД Џозефа Бајдена била је експлицитна – везе Саудијске Арабије с поменутим земљама не смеју да залутају на поље војне сарадње.