Свет

Хитна процедура: Обавештајној служби у Немачкој дозвољено да надзире опозициону партију

Баварски обавештајци сматрају да постоје докази о антиуставном деловању Алтернативе за Немачку
Хитна процедура: Обавештајној служби у Немачкој дозвољено да надзире опозициону партијуwww.globallookpress.com © IMAGO/Frank Hoermann/SVEN SIMON

Баварски суд је по хитном поступку наложио Баварској канцеларији за заштиту устава (ЛфВ) да прати активности Алтернативе за Немачку (АфД)у тој немачкој покрајини и о томе обавештава јавност. 

Обавештајна агенција, чији је главни задатак регистровање противуставних активности у Баварској, још у јуну 2022. одлучила је да прати највећу опозициону партију у Немачкој како на основу јавних података, тако и помоћу обавештајних ресурса. Циљ је да се утврди утицај "екстремистичких ставова" странке, као и то у ком правцу се АфД развија, пренео је "Франкфуртер алгемајне цајтунг".

У септембру 2022. с тим у вези је објављено саопштење за јавност, због чега је баварска централа Алтернативе за Немачку правно захтевала од те немачке покрајине да се престане с поменутом праксом, будући да је канцеларија у надлежности Министарства унутрашњих послова Баварске.

Алтернатива је тражила да ЛфВ одустане од посматрања њихових активности и обавештавања јавности о својим запажањима, позивајући се на принцип истих права за све политичке партије, на шта суд није позитивно одговорио.

Баварски обавештајци сматрају да постоје докази о антиуставном деловању АфД, односно да његово екстремно крило није распуштено, те да су његови чланови све утицајнији. Штавише, из тог огранка су два главна кандидата за покрајинске изборе Катрин Ебнер-Стајнер и Мартин Бeхм.

Баварски парламент треба да добије нови састав 8. октобра. На претходним изборима 2018. године Алтернативи је припало 10,2 одсто.

Иначе, све су чешћи гласови да Немачка размишља да забрани десничарску АфД која у анкетама достиже и до 21 одсто подршке, и то због упозорења обавештајних служби да њени чланови постају све екстремнији.

Анкете истовремено показују да све три странке владајуће "семафор" коалиције ни заједно не би имале већину ако би се сад расписали избори у Немачкој, док је сваки трећи Немац бар једном помислио да гласа АфД.

image