Упозорење стручњака: Америчка војска није опремљена за борбу високог интензитета

Опрема која може да се поправи на терену и отпорни ланци снабдевања биће кључни за америчку војску у рату великих сила

Поправка војне опреме у сукобу високог интензитета против велике силе проблем је који, ако се не реши, може да доведе до страшних последица по америчке снаге, сматра официр америчке војске и стручњак за националну безбедност Кристофер Бут.

У тексту за "Нешенел интерест", Бут наглашава да ће способност поправке опреме на терену бити значајно питање за америчке копнене снаге.

Американци су мајстори у поправкама и одржавању опреме после евакуације са линије ватре. То је зато што се читав систем ослања на ваздушну надмоћ на бојном пољу и на раднике на уговор који раде поправке. Без квалификованих мајстора, маринцима је практично немогуће да се врате у борбу. Због тога је, пише Бут, проналажење једноставног оружја и опреме који могу лако да се поправе приоритет за маринце у региону источне Азије.

У тексту, Бут наводи пример Украјинаца који на терену шаљу своје механичаре у прве линије и успешно поправљају НАТО опрему уз помоћ делова које су добили од западних савезника али и старе совјетске опреме.

У том контексту, примарни проблем за америчке снаге је сложеност возила, система наоружања и опреме, што често онемогућава поправке на терену.

Иако 3Д штампа и брза производна технологија могу да омогуће производњу бројних резервних делова, не могу да олакшају поправке софистицираног оклопа нити да произведу чипове за компликовану електронику у уређајима као што су радио, балистички рачунари, или системи за навођење.

Поред астрономских цена многих америчких система, компромис између цене ових система и система који их могу уништити постаје неодржив, наводи Бут и подсећа на Украјину где су руске снаге уништиле бројна "софистицирана" оружја и опрему поклоњене Кијеву.

Амерички противници неће дозволити да САД изграде гвоздену планину логистике, нити ће бити лако евакуисати возила или испоручити делове баш на време бродом или авионом у јеку борбе, пише "Нешенел интерест".

И Ваздухопловство и Морнарица ће водити сопствене егзистенцијалне битке против кинеских напредних балистичких и хиперсоничних пројектила, сајбер-напада и противсвемирског оружја. Дизајнирање робусног, поузданог и једноставног за поправку оружја може помоћи да војска и маринци буду дуже у борби, сматра Бут.

Главни проблем су, понавља Бут, радници на уговор - како у војсци, тако и у цивилном животу. Добар пример тога су авиони Ф-35 који имају најнапредније системе али које могу да поправе смо обучени радници (на уговор). Ту су и амерички фармери који нису могли да обрађују земљу када су се њихови хај-тек трактори покварили, а произвођачи нису имали мајсторе обучене да их поправе.

Уз то, америчка опрема је велика и тешка. "Лако" тактичко возило ЈТЛВ тешко је 9.000 килограма и превише је гломазно да се лако пребаци бродом или авионом. Такође, има проблема са одржавањем. У извештају Пентагона из 2019. наводи се да војни механичари ова возила могу да поправе само у сарадњи са мајсторима које обезбеди произвођач. Ситуација није ништа боља ни данас, жале се из војске.

У првим месецима пандемије, производња аутомобила у САД опала је за 93 одсто. Проблеми у испоруци полупроводника довели су до тога да производња годинама каска. У стварности, америчке аутомобилске компаније су у почетку смањиле своје поруџбине, под претпоставком да ће потражња пасти.

Међутим, у тренутку када су покушали да повећају своје поруџбине, друге индустрије су их већ замениле. Чак 90 одсто најсофистициранијих чипова на свету производи једна компанија (ТСМЦ) на Тајвану, што чини ТСМЦ критичном тачком за модерне производе, укључујући најнапредније америчке системе оружја.

Америчка војска би требало да се заштити од претераног ослањања на опрему са микрочипом како не би била талац оних који контролишу Тајван и ТСМЦ. Ово додатно наглашава ризике да високотехнолошки системи оружја захтевају поправку високе технологије у сценаријима сукоба високог интензитета, наводи Бут.

Како је мало вероватно да ће војска или маринци прећи на мање софистицирано оружје и опрему која је претходила револуцији полупроводника, неопходно је размотрити смањење системске сложености, повећати робусност и тако смањити потребу за поправкама у минимално подржаним логистичким окружењима. У противном, закључује Бут у тексту за "Нешенел интерест", америчка војска ће бити у проблему.