ЕУ комесар прети: Односи Европе и Кине на прекретници, Пекинг да промени понашање

Европска унија указује да конкуренција мора бити фер

Европскa унијa упозорила је Кину да ће блок бити снажнији у одржавању фер конкуренције и одбрани својих интереса.

"Недостатак реципроцитета и равноправних услова у Кини, заједно са ширим геополитичким померањима, натерао је ЕУ да постане 'асертивнија'", рекао је  извршни потпредседник Европске комисије, односно комесар за трговину Валдис Домбровскис током посете Пекингу, пренео је "Блумберг".

ЕУ, како он каже, "поздравља конкуренцију", али, напомиње да та конкуренција мора бити фер.

Домбровскисово путовање у Кину поклапа се са покушајима ЕУ да ојача одбрамбене трговинске мере које су јој на располагању.

Тако је ЕУ раније овог месеца покренула анти-субвенциону истрагу о кинеским електричним возилима, тврдећи да Кина неправедно преплављује тржиште јефтиним возилима.

Кинеско министарство трговине критиковало је такав поступак као "чин голог протекционизма", а очекује се да ће се и ово питање наћи на дневном реду извршног председника ЕК током боравка у Кини.

Очекује се да ће Домбровскис Пекингу поручити да су, у настојању да се ресетују односи, потребни конкретни споразуми.

Домбровскис иначе тврди да стратегија ЕУ за смањење ризика није протекционистичка. 

"Наш приступ економској безбедности је пропорционалан и прецизан - наша акција ће бити искључиво заснована на ризик. Смањење ризика је стога стратегија да задржимо нашу отвореност, а не да је поткопамо", рекао је он. 

Ови разговори могу такође бити одскочна даска за састанак председника Си Ђинпинга и Урсуле фон дер Лајен касније ове године, указује "Блумберг".

"Можемо изабрати пут ка обострано корисним односима. Онај који је заснован на отвореној, фер трговини и инвестицијама, и који иде руку под руку са великим изазовима нашег времена", рекао је Домбровскис.

Друга опција је, према његовим речима, "пут који нас полако удаљава".

Домбровскис је такође навео и да би разлике ЕУ и Кине око сукоба у Украјини могле да изазову раздор између Брисела и Пекинга.

"Веома нам је тешко да разумемо став Кине о рату Русије против Украјине, јер то крши основне принципе Кине", рекао је он, наводећи територијални интегритет као "кључни принцип Кине у међународној дипломатији".