Европосланица оптужила земље ЕУ да користе "тоталитарне методе" за шпијунажу новинара

Непозната агенција наводно је користила израелски софтвер "Пегаз" како би пратила уредницу руског опозиционог новинског портала

Холдански европосланик Софи ин'т Велд оптужила je Европску унију да користи "тоталитарне методе" у прислушкивању новинара, коментаришући наводе да је једна држава ЕУ подметнула малвер на телефон руске опозиционе новинарке.

Оснивач антикремаљског новинског портала "Медуза", Галина Тимоченко, рекла је за "Гардијан" да је њен телефон прислушкиван помоћу програма "Пегаз" пре њеног састанка са другим руским опозиционим новинарима у Берлину раније ове године. 

Истрага Универзитета у Торонту и непрофитне организације "Аксес нау" закључила је да иза хаковања стоји ЕУ држава.

Тимоченко живи и ради у Летонији, где су власти негирале било какву умешаност, док су немачке власти одбиле да коментаришу. Обе земље имају приступ програму "Пегаз" који је развила израелска компанија "НСО".

Према извештају који је саставила Ин'т Велд, владе Пољске, Мађарске, Грчке и Шпаније су све користиле "Пегаз" за праћење политичких противника.

"Људи често говоре да цела ова прича о шпијунском софтверу личи на европску верзију 'Вотергејта'. Није. То је више као 'Животи других'", рекла је она, мислећи на немачки филм који приказује свеприсутни надзор источнонемачке обавештајне службе Штази.

Европосланица је напоменула да не тврди "да се Европа већ спушта у тоталитаризам, али то су тоталитарне методе."

"Ако је тачно да је ово урадила летонска влада или друге европске државе, онда нема начина да се сазна. Нема лека и нема надзора", додала је.

Она истиче да европске владе овакав шпијунски софтвер користе "за политичке сврхе, исто као што то чине недемократске" државе.

"У неким веома изузетним случајевима употреба шпијунског софтвера може бити легитимна... поента је у томе да немамо начина да знамо да ли је употреба пропорционална и легитимна", закључила је ова европосланица.

Главни одговорни уредник "Медузе" Иван Колпаков тврди да је "вероватно да је иза хаковања нека европска служба безбедности. Не знамо да ли је то била Летонија или нека друга земља, али имамо веће (присуство) у Летонији."

"Пегаз" се може инсталирати на телефон мете за праћење када корисник кликне на повезницу иза које се крије малвер, али и ако то не учини.

Овај програм даје хакеру могућност да чита поруке, прегледа фотографије, прати локацију особе, па чак и укључи камеру и микрофон без знања власника телефона. Према списку клијената "НСО" који је процурио 2021. године, више од 50.000 политичара, новинара, активиста и пословних личности је праћено помоћу овог програма.