Не фалсификовању историје: Тражи се оставка председника парламента Канаде

Јавност не престаје да бруји о аплаудирању нацисти Јарославу Хунки, а овај деведесетосмогодишњи припадник СС дивизија могао би чак бити испоручен и Варшави

Министарка спољних послова Канаде Мелани Жоли изјавила је данас да сматра да би председник Доњег дома канадског парламента Ентони Рота требало да поднесе оставку након инцидента од 22. септембра, када је цео канадски парламент аплаудирао наводном "украјинском хероју", за којег се касније испоставило да је, заправо, бивши нациста и припадник СС јединица. 

"Оно што се догодило у петак је потпуно неприхватљиво. Ово је срамота за Дом, за Канађане. Верујем да би председавајући требало да послуша чланове Дома и да поднесе оставку", прокоментарисала је Жоли.

Његову смену затражио је и заменик пољског министара спољних послова Аркадијуш Муларчик.

"Ово је велика срамота за председника Доњег дома и његово непознавање историје, са тако великом срамотом, требало би да поднесе оставку на своју функцију", рекао је Муларчик у интервјуу за пољску новинску агенцију ПАП.

Он је подсетио да је јединица СС у којој је био Хунка чинила масовне ратне злочине – пре свега над Пољацима и Јеврејима – уз невероватно варварство.

"А данас је недостатак јасне осуде ових појединаца, а истовремено и величање, велика срамота", рекао је Муларчик.

Према његовом мишљењу, "пре свега, службе председавајућег Доњег дома начиниле су огроман пропуст и треба повући неке личне последице", јер се ради о величању војника злочиначких немачких јединица, против којих су се борили и Канађани, Американци и Британци.

Муларчик је, такође, рекао да све ово показује да ће неразрешена питања из прошлости Украјине и даље правити озбиљне проблеме у тумачењу историје те земље.

Јер, како је рекао, "док су се грађани западноевропских земаља оградили од тога и осуђују учешће својих грађана у злочиначким јединицама Вафен-СС, у случају Украјинаца то није јасно".

"Овај случај показује да се стално суочавамо са извесним историјским ревизионизмом, инверзијом концепата. И то је елемент немачке, али нажалост, као што видимо и делимично украјинске историјске политике, несуочавања са злочиначком прошлошћу, скривање те прошлости, а у неким ситуацијама чак и величање", рекао је Муларчик.

Он је истакао да је ово "апсолутно катастрофална ситуација, која доказује да немирење са сопственом историјом, са злочинима у сопственој историји, води до тако великих дипломатских и политичких скандала", преноси Танјуг.

Рота се претходно јавно извинио због скандала. Међутим, део јавности, а посебно они који чувају историјску свест о злочинима нациста током Другог светског рата, оштро су одреаговали због величања нацисте.

Пољска је раније током дана саопштила да би Рота требало да поднесе оставку, и, како се чини, МСП Канаде сложило се са том одлуком, упркос томе што се њихов премијер Џастин Трудо ипак одлучио за мало другачију медијску стратегију.

Наиме, подсетимо, он се није извинио за неспособност парламента да без оваквих скандалозних грешака организује медијски испраћене догађаје, већ је уместо извињења јавности пласирао још једну порцију изјава о руској пропаганди. 

У међувремену, осуде настављају да стижу и из Руске Федерације и Пољске.

Амбасада Русије у Канади, како преносе "РИА Новости", послала је премијеру, председнику Доњег дома и Министарству спољних послова Канаде протестну ноту, али одговор још није стигао. 

А, када је реч о Варшави, министар образовања Пољске изјавио је да је предузео мере како би се бивши украјински нациста, чије је појављивање у јавности и изазвало скандал, изручио Пољској. 

Пољски министар образовања наводно је послао и писмо Институту за национално сећање. У питању је организација која спроводи истраге, а затим и процесуира нацисте који су током Другог светског рата починили злочине. 

Садржај писма министар је објавио на мрежи Икс (бивши Твитер), а целу објаву испратио је хештегом: #НЕфалсификовањуисторије.