Бела кућа се спрема за фајронт: Праве се планови ко је неопходан, а ко не

Рок за усвајање буџета владе истиче за неколико дана, а због могућности да средства не буду одобрена на време, у Белој кући активно праве планове које особље је нужно, а ко ће бити послат на одсуство

Бела кућа се припрема за "затварање", а виши званичници припремају планове које особље би требало да се означи као неопходно почевши од 1. октобра будући да крајњи рок за усвајање буџета владе истиче за неколико дана.

Већина највиших помоћника америчког председника Џозефа Бајдена требало би да буду означени као "нужни", што значи да неће бити послати на одсуство, рекао је један званичник администрације, а преноси Си-Ен-Ен.

Озбиљно планирање за ванредне ситуације, које је тренутно у току, почело у петак када је Канцеларија за управљање и буџет започела формални процес комуникације са агенцијама о могућности обустављања свих послова за које се сматра да нису неопходни. 

Подсећа се да су раније у оваквим ситуацијама, када владин буџет није усвојен на време, привремено затварање канцеларија избегли сви запослени са позицијом "специјални помоћник председника" који су аутоматски пребачени на неопходне. Према подацима кадровске службе Беле куће овакву функцију обавља 97 запослених. 

Чак и Бајден планира да остане у Вашингтону овог викенда, што је реткост, наводи амерички медиј. Активне припреме у вези са особљем Беле куће још један су знак широко распрострањеног очекивања да званичници на Капитол Хилу неће успети да нађу начина за обезбеђивање финансирања влади до краја рока предвиђеног за усвајање буџета.

Четири дана до престанка финансирања, Сенат је успео да постигне договор који омогућава влади несметан рад до 17. новембра, са 6,2 милијарде средстава за Украјину и шест милијарди за домаће потребе, известио је Си-Ен-Ен.

Званичник Беле куће рекао је почетком ове недеље да ће Бајден свесрдно подржати договор постигнут у Сенату, чак и ако укључи делић од 24 милијарде долара колико је администрација тражила да настави да помаже Украјини.

Али, и после постизања договора у Сенату, званичници Беле куће наводе да крајњи исход остаје неизвестан највећим делом, због тога што је немогуће погодити шта ће бити наредни потез председавајућег Представничког дома Конгреса Кевина Макартија. Он се, како се наводи, није обавезао да ће ставити предлог Сената на гласање, а иза сцене Бела кућа није превише оптимистична да ће бити постигнут међусобни договор у Конгресу наредних неколико дана. 

Бела кућа је пажљиво пратила текуће дебате на Капитол Хилу, укључујући Макартијеве напоре да смири припаднике тврде струје свог републиканског посланичког клуба.

Ипак, Бела кућа је без директне улоге у преговорима, а Бајденови сарадници углавном су уверени да ће, ако се влада затвори, кривица пасти на републиканце.

Бајден је ове недеље снимио видео у којем упозорава на "малу групу екстремних републиканаца у Представничком дому" за које је рекао да су "одлучни да угасе владу".

Републиканци, додао је, "одбијају да се супротставе екстремистима у својој странци – због чега би сви у Америци могли бити приморани да плате цену".