"Тајмс": Више од 35.000 миграната биће "заглављено" у Британији

Извештај предвиђа да ће три од четири мигранта који ове године стигну у Велику Британију малим чамцима добити азил, а поред тога, очекује се да ће од 19.441 миграната који су прешли малим чамцима до августа, 14.648 (74 одсто) добити азил

Више од 35.000 миграната који долазе малим чамцима биће "заглављено" на неодређено време у Великој Британији сваке године, ако влада не усвоји мере политика за Руанду, према анализи података Министарства унутрашњих послова Британије и Савета за избеглице.

Како преноси "Тајмс", чак и ако Британија буде дала "зелено светло" да почне са депортацијом миграната у ту афричку земљу, најмање 25.000 људи остаће "заглављено" у Британији, а процена је заснована на одредбама које су додате у Закон о илегалној миграцији и подацима Министарства о мигрантима који прелазе Ламанш у малим чамцима, преноси Танјуг.

Предвиђено је да ће влада моћи да депортује само 3,5 одсто илегалних миграната који стигну сваке године због непостојања споразума о повратку.

У извештају се упозорава да би мера Закона о илегалној миграцији која забрањује мигрантима да траже азил имала негативан ефекат, јер би спречила Британију да депортује људе назад у земље као што је Индија, јер правила о избеглицама значе да тражиоци азила не могу бити депортовани ако њихови захтеви нису размотрени.

Извештај предвиђа да ће три од четири мигранта који ове године стигну у Велику Британију малим чамцима добити азил, а поред тога, очекује се да ће од 19.441 миграната, који су прешли малим чамцима до августа, 14.648 (74 одсто) добити азил.

Нова овлашћења у закону да ће аутоматски забранити онима који илегално долазе да траже азил, тек треба да буду усвојена.

Број миграната који су прешли Ламанш ове године је опао за око 23 одсто у поређењу са прошлом годином, али у извештају Савета за избеглице утврђено је до тога дошло зато што је опао број Албанаца који прелазе Ламанш.

Када се погледају остале националности, број оних који прелазе Ламанш у малим чамцима већи је ове године у поређењу са 2022, подстакнут повећањем броја људи из Турске, Индије и Еритреје.