Европска унија се спрема да отвори преговоре са Украјином о њеном будућем приступању блоку, а званично саопштење очекује се у децембру.
Према речима тројице дипломата који су упознати са плановима, лидери се спремају да Кијеву дају зелено светло за почетак формалних преговора о придруживању блоку од 27 земаља до краја године, пише "Политико".
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен рекла је у свом годишњем обраћању Парламенту прошлог месеца да је будућност Украјине у Унији.
Земље ЕУ су Кијеву доделиле статус кандидата за чланство у ЕУ у јуну, а Комисија би требало да изда "извештај о напретку" - о томе колико добро Украјина и друге земље које имају амбиције да постају чланице испуњавају услове блока за придруживање, рекао је званичник ЕУ који је разговарао са новинарима у уторак.
Када извештај о напретку буде усвојен, Комисија ће дати изјаву због које ће "земљама чланицама бити веома тешко да не кажу 'хајде да отворимо преговоре'" за Украјину, рекао је један дипломата ЕУ који је, као и остали, остао анониман јер разговара о поверљивим питањима.
"Политички притисак око тога ће једноставно бити превелик да би се поједине државе чланице одупрле. Радна претпоставка је да ће до децембра Европски савет одлучити да отвори преговоре", рекао је.
Да би започела преговоре, од Украјине се законски тражи да испуни седам услова које је поставила Комисија, укључујући реформе правосуђа и сузбијање корупције.
Од августа, само два од седам услова су била испуњена, саопштила је тада украјинска влада.
Шарл Мишел: Украјина би могла да се придружи ЕУ 2030.
Председник Европског савета Шарл Мишел изјавио је да би Украјина могла да се придружи Европској унији 2030. ''ако обе стране ураде свој домаћи задатак''.
"Украјина и друге земље кандидати морају спровести реформе, борити се против корупције и испунити законске услове. Нама у ЕУ треба да буде јасно шта желимо да постигнемо заједно, који су нам приоритети и на шта желимо да потрошимо новац. И морамо да убрзамо наше процесе доношења одлука", рекао је Мишел у интервјуу за немачки ''Шпигл''.
Он је упозорио да земље Западног Балкана већ 20 година чекају да уђу у ЕУ, због чега ту расте утицај Русије и Кине.
Просперитетна и безбедна Украјина је у европском интересу, додао је.
"Њихов недавни отпор Русији показао је да Украјина припада ЕУ. И то ускоро, не једног дана. Тиме би ЕУ доказала и да је способна за геополитичко деловање", навео је Мишел преноси Танјуг.
На примедбу новинара немачког недељника да су САД до сада пружиле више војне помоћи Украјини него све државе ЕУ заједно, Мишел је рекао да "ово није такмичење" и да би, гледајући уназад, мало ко очекивао да ће ЕУ снабдевати Украјину оружјем вредним милијарде евра.
Он је додао да се геополитички утицај не мери увек само војном моћи.
"У Уједињеним нацијама постављам ЕУ као пионира у одбрани мултилатералног светског поретка заснованог на правилима. Ако не преузмемо ову улогу, други ће изградити нови поредак - без наших вредности и правила. Ако се то догоди, могли бисмо изгубити све", рекао је.
Он је рекао и да се хитно мора преговарати о миграцијама са државама ван ЕУ, као и да ће та тема бити на дневном реду неформалног самита у Гранади.