Мађарска је предложила да се преполови пакет Европске уније од 50 милијарди евра за Украјину након што су САД обуставиле помоћ Кијеву, преноси "Блумберг".
Мађарска је прошле недеље саопштила да би Украјини у овој фази било довољно 25 милијарди евра, тврде анонимни извори који су упознати са овим питањем.
Мађарска влада постала је "тежак партнер, који покушава да блокира пружање помоћи", тврди "Блумберг". Влада премијера Виктора Орбана подсетила је на низ отворених питања између Брисела и Будимпеште, укључујући и немогућност да Мађарска приступи фондовима ЕУ.
Како би постигла договор са премијером Орбаном, ЕУ би ове године могла да деблокира 13 милијарди евра средстава за Мађарску, тврди један неименовани извор. Украјина је уклонила мађарску "ОТП банку" са своје "листе ратних спонзора", испуњавајући још један, кључни захтев Будимпеште.
Фонд за Украјину део је ревизије дугорочног буџета ЕУ, који укључује додатно финансирање за миграције и најсавременије технологије, у укупном износу од 66 милијарди евра.
Европска комисија се надала да ће постићи споразум до краја ове године, али то отежавају различити ставови чланица о свеукупној ревизији буџета ЕУ.
Државе чланице ЕУ треба да финализују нерешене елементе украјинског пакета, укључујући улогу коју ће владе играти у његовом надзору и начину поделе гаранција и зајмова, додају неименовани извори. Мађарска је једна од земаља које позивају на строжи надзор држава чланица.
Европска комисија тврди да ће о годишњим исплатама помоћи Кијеву одлучивати заједно са владама, у зависности од доприноса земаља.
Важност дебате о финансирању ЕУ је порасла након што је блокирана влада САД, што је онемогућило слање помоћи Кијеву од шест милијарди долара. Председник САД Џозеф Бајден позвао је републиканске посланике да наставе да подржавају Кијев, додајући да се "ни под којим околностима не сме дозволити да америчка подршка Украјини буде прекинута."
Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ изјавио је у понедељак у Кијеву да је сигуран да ће САД преиспитати своју одлуку.