Западни званичници захтевају од медија да представљају украјинску контраофанзиву у лепшем светлу, открива "Вашингтон пост".
Амерички лист тврди да се они труде да спрече опадање јавне подршке пружању војне помоћи Кијеву у наредним месецима.
Усред све све чешћих признања западних медија да дуго најављивана украјинска контраофанзива не иде ни приближно како се очекивало, "Вашингтон пост" наводи да су се "украјински и западни званичници последњих недеља фокусирали на преобликовање наратива".
Ова наводна стратегија могла би имати везе и са појачаним критикама у неким западним земљама, које су довеле у питање наставак војне помоћи Кијеву.
Док западне присталице Украјине у јавности наступају одлучно по питању контраофанзиве, приватно су све више забринути да би отворени сукоб могао прећи у замрзнуту варијанту, као и да кијевске снаге не могу да пробију руску одбрану, наводи овај медиј.
"Вашингтон пост" примећује да је неколико западних званичника у својим скорашњим брифинзима посветило неуобичајену пажњу начину на који се извештава о напретку украјинске војске.
У једном примеру који цитира овај лист, неименовани званичник је позвао новинаре да "мало разведре дискурс" и престану да се превише фокусирају на свакодневна дешавања на терену, како не би пропустили "ширу слику."
Исти званичник је такође наводно покушао да смањи очекивања током брифинга, рекавши да украјинска победа не мора нужно значити поновно освајање "сваког дела територије до датума икс", упркос инсистирању украјинског председника Владимира Зеленског да је то за Кијев једини прихватљив исход.
Украјински званичници ограничавају приступ новинарима линији фронта, правдајући то безбедносним разлозима, наставља "Вашингтон пост".
Специјални званичници се старају да осетљиве теме, као што су губици Кијева, не изађу у јавност.
Крајем прошлог месеца, "Њујорк тајмс" је известио да успоравање контраофанзиве подразумева "огромне ризике за Украјину".
Лист је истакао да, "ако изгледа мало вероватно да ће поново заузети велике делове земље, подршка Запада би могла да ослаби, било због недостатка политичке воље или неспремности да се донира више оружја."