Спор Париза и Берлина око нуклеарне енергије угрожава функционисање ЕУ

Све затегнутији односи Француске и Немачке потенцијално ће довести до тога да Унија не може да одлучује о другим кључним темама, пре свега о будућој подршци украјинском рату против Русије

Француски званичници су огорчени због, како кажу, немачког покушаја да саботира конкурентност француске нуклеарне индустрије, чија би јефтина струја могла да им пружи предност на тржишту док се Немачка бори с високим ценама гаса, што је пак последица одлуке да се одрекну јефтиног руског плавог енергента.

"Полазна тачка овог спора је немачка антинуклеарна политика, коју покушавају да прошире ван својих граница", изјавио је за Ројтерс шеф енергетског тинк-тенка ИФРИ Марк-Антоан Ејл-Мазега, док је неименовани дипломата ЕУ упозорио да ће ови проблематични односи отежати блоку да доноси друге важне одлуке, попут оне о будућој подршци Украјини.

Што се пак нуклеарне енергије тиче, Немачка је одлучила да је се одрекне након катастрофе у Фукушими у Јапану 2011. године – последње реакторе је затворила у априлу. Међутим, пошто је уједно остала без повољног руског гаса, најјача економија у Европи трпи велике последице.

"Пуцали су себи у ногу, а сада желе да пуцају и у нашу не би ли нам наудили", изјавио је један француски званичник Ројтерсу под условом да остане анониман.

Наиме, Немачка и неке друге чланице ЕУ залажу се за строжа правила о државној подршци ценама електричне енергије, те страхују да ће Француска обезбедити фиксне уговоре на нуклеарну енергију свом енергетском гиганту ЕДФ-у, а профит те компаније искористити за подршку индустрији.

Такође, за Берлин постоји бојазан да би Француска могла да намами компаније јефтинијом енергијом преко Рајне, рекао је извор Ројтерса који је упознат с француско-немачким преговорима.

Агенција истиче да аналитичари сумњају да ће лидери поменутих двеју земаља успети да превазиђу размирице уочи састанка министара енергетике Европске уније који ће се одржати 17. октобра у Хамбургу.

"Не делује да је Француска расположена за компромис", закључио је Волфганг Мунхау у билтену "Јуроинтелиџенс".