Свет

Израел, Хамас и (можда) Хезболах: Рат у бројкама

Израел можда има највећу војну моћ на Блиском истоку, али не треба потценити мотивисаност Хамаса и Хезболаха
Израел, Хамас и (можда) Хезболах: Рат у бројкама© Tanjug/AP Photo/Fatima Shbair

Палестинска група Хамас покренула је протеклог викенда изненадни напад из Газе на Израел, што је ескалирало у сукоб озбиљних размера који прети да се претвори у регионални рат.

Либански Хезболах поздравио је нападе и у знак "солидарности" са Палестинцима, покренуо нападе на израелске војне положаје у спорним Шиба фармама, појасу земље на размеђи либанско-сиријске границе и Голанске висоравни коју контролише Израел.

Ескалација насиља на Блиском истоку нагнала је многе да се питају колика је војна моћ сваке "стране" сукоба и ко би на крају могао да превлада?

Израел је, без сумње, војно надмоћнији и од Хамаса и од Хезболаха. По војној моћи налази се међу 20 сила света.

Према подацима војно-аналитичарског портала "Глобал фајер пауер", Израел има 3.111.295 људи који могу да служе војску. Када је реч о војном особљу, процењује се да их има 646.000 од чега је 173.000 у активној служби, резервиста има 465.000 и 8.000 у паравојним јединицама. У ваздухопловству имају 89.000 људи, у копненој војсци 200.000 а у морнарици 20.000.

Израел има укупно 601 авион, од којих је 481 спремно за борбена дејства. Тенкова имају 2.200 (спремних 1.760), возила 56.290 (спремних 45.032), артиљеријских система разних врста 1250. Када је реч о пловилима које користи да пресретне пошиљке оружја Палестинцима, Израел има 67, с тим што нема носаче авиона и хеликоптера, разараче ни фрегате.

Израел је лидер у производњи дронова још од осамдесетих, али се до скора у јавности није говорило о овој грани војне индустрије земље. Недавно се сазнало да у оквиру одбрамбених снага (ИДФ) постоји Ескадрила 161 позната и као "Црна змија" која управља најсавременијим "хермес 450" односно "зик" дроновима које користи за гађање циљева у Гази, Либану и на Западној обали.

Израел има и Гвоздену куполу готово непробојни противракетни одбрамбени систем.

Хамас је скраћеница за Исламски покрет отпора и на арапском значи "ревност". Група политички контролише појас Газе, територију од око 365 квадратних километара која је дом за више од два милиона људи, али је блокирана од стране Израела.

Покрет Хамас основали су у Гази 1987. имам шеик Ахмед Јасин и његов помоћник Абдул Азиз ал-Рантиси, убрзо након почетка прве Интифаде, устанка против израелске окупације палестинских територија.

Покрет је започео као изданак Муслиманске браће у Египту и створио војно крило, Бригаде Изедин ал-Касам, да би водио оружану борбу против Израела са циљем ослобађања историјске Палестине.

Према подацима Вашингтонског института, Хамас има добро развијену војну структуру са, у време писања извештаја 2009, 15.000 до 16.000 врло мотивисаних бораца.

Према подацима израелских снага од пре неколико година, организација има око 10.000 ракета укључујући и пројектиле дугог домета, али и велику флоту дронова. С обзиром да је само у суботу Израел засут са више од 2.500 пројектила могуће је да је тај број далеко већи.

Процењује се да Хезболах има "неколико хиљада" присталица и више стотина оперативаца. Међународни институт за стратешке студије процењује да либанска група има између 600 и 1.000 активних бораца, са појачањем од 3.000 до 5.000 људи и око 10.000 резервиста.

Институт процењује и да имају 10.000–15.000 ракета, као и хиљаде противтенковских пројектила, које вешто користе. Верује се да имају и око 2.000 беспилотних летелица. Многи од ових дронова су напредне беспилотне летелице из Ирана који подржава ову шиитску групу, али постоје и друге које су самостално произвели, показује извештај Истраживачког центра АЛМА. Хезболах користи беспилотне летелице од деведесетих, како у Сирији тако и против Израела.

Група нема авионе са посадом, тенкове или оклопна возила, али имају обучену, вешту, добро организовану, високо мотивисану пешадију која је опремљена савременим оружјем из арсенала Сирије, Ирана и Народне Републике Кине, и која је веома упозната са територијама на којима се бори.

image