Европски званичници и стручњаци забринути су да би Русија могла да искористи хаос на Блиском истоку и још више се приближи Ирану, који је у савезу са палестинском милитантном групом Хамас.
Нема знакова да је Русија пружила материјалну или неку другу подршку било којој страни у сукобу, укључујући Хамас, али се зна да ова група добија значајну подршку од Ирана, све ближег савезника Кремља који је, наводно, обезбедио хиљаде дронова за Москву.
Напад на Израел, једног од најближих савезника Америке, не само да је створио могућност рата на два фронта на Блиском истоку, већ је такође растегао до крајњих граница америчке и европске оружарнице и политичку воље. Криза долази у тренутку када је Запад већ имао проблема да прикупи још муниције и новца за подршку украјинској контраофанзиви, наводи "Форин полиси".
"Руси су заинтересовани за фрагментацију Запада и стварање додатних проблема", каже бивши летонски министар одбране Артис Пабрикс. "Све то мора да се ради истовремено. (Руси) се надају да ће неко рећи да је претешко", објаснио је.
Русија ће вероватно пажљиво пратити ситуацију с обзиром на дугогодишње историјске и дипломатске везе са Израелом. Израелски премијер Бењамин Нетанијаху и руски председник Владимир Путин успоставили су блиске везе током година, при чему Кремљ подржава забринутост Израела око тунела Хезболаха ископаних из Либана испод израелске границе, па чак и формира заједничку радну групу за разговор о повлачењу свих страних трупа из Сирије, наводи "Форин аферс".
Кремљ ипак није осудио напад Хамаса, као што ни Израел није у потпуности осудио руску операцију у Украјини.
Стотине хиљада руских држављана живи у Израелу, а око 1,5 милиона Израелаца говори руски. Израел је дипломатски подржао Украјину, али није обезбедио оружје Кијеву упркос својој индустрији оружја вредној 12 милијарди долара.
Русија се нада да ће Израел и даље остати ван сукоба, каже Џонатан Лорд, виши сарадник и директор безбедносног програма за Блиски исток у Центру за нову америчку безбедност, истраживачком центру са седиштем у Вашингтону.
"Међутим, ако Русија буде све више притиснута уза зид у Украјини, Иран ће бити у позицији да захтева више", као што су руски системи противваздушне одбране за себе или за своје заступнике; напредни борбени авиони; или чак помоћ у попуњавању празнина у свом нуклеарном програму, сматра Лорд.
"То ће имати директне реперкусије на израелску и безбедност региона", додао је.
Иако су Сједињене Државе већ обећале већу подршку Израелу, европски одговор није одмах био јасан. Очекује се да ће неки договор око могућности пружања војне помоћи Израелу бити начелно постигнут, али многи званичници страхују да је Кијев исцрпио све залихе Европе. "Суочавамо се са огромном несташицом муниције због Украјине", рекао је један немачки званичник који је желео да остане анониман.
Европски званичници се надају да ће израелска објава рата бити позив за буђење за континент у вези са претњом тероризмом која долази са палестинских територија, и која је отишла у задњи план јер се Европа фокусирала на Африку. "Надам се да ће ЕУ одбацити било какве илузије о Палестини и тамошњим владајућим силама", рекао је неименовани европски дипломата.
Пабрикс сматра да ће европске владе вероватно помоћи Израелу да процени неуспех сопствених обавештајних служби и утврди које су земље помогле Хамасу. Лист "Волстрит џорнал" у недељу је објавио да је Иран помогао Хамасу да се припреми за напад и дао зелено светло за напад пре недељу дана.
Мајкл Доран, експерт Института Хадсон, рекао је за "Форин полиси" да су иранске снаге Кудс, специјална јединица Корпуса исламске револуционарне гарде помогла Хамасу у побољшању његове тактичке спремности. Хамас је успео да пробије ограду Газе и прегази израелска села, користећи параглајдере и домаће ракете против једне од технолошки најнапреднијих војски на свету.
Аустрија је у понедељак саопштила да ће обуставити сву помоћ Палестинцима - скоро 20 милиона долара - као одговор на напад Хамаса. Немачка и Европска унија су следиле њихов пример. Али чак и након што је израелска застава закачена на лондонској Бакингемској палати и берлинској Бранденбуршкој капији током викенда, стручњаци су забринути да би подршка Израелу могла да избледи јер се суочава са сталним питањима о стању људских права на палестинским територијама.
"Они морају политички да подрже Израел када ствари постану тешке", рекао је Доран. "Ова операција у Гази ће потрајати, а Хамас ће покушати да појача притисак. Очекујте пропалестинске скупове у европским престоницама и видео снимке из Газе на којима европски таоци моле да се врате кући и да Израел заустави своје војне операције".
"Европа је солидарна са Израелом данас, али где ће то бити за три недеље?", упитао је Доран.