Израелске власти тренутно имају само један излаз – да оперу своју срамоту крвљу непријатеља

Хезболах је организација која је створена (и постоји) да се бори и умре након што испуни своју мисију смртног рањавања непријатеља. Да ли би Израел био спреман да учини исто?, пита за РТ интернешенел Абас Џума, новинар и политички коментатор специјализован за Блиски исток

Свет је протеклог викенда шокирало ново - и врло озбиљно - распламсавање палестинско-израелског сукоба. Не само да је Хамас испалио ракете на Израел, већ је продро и на израелску територију. Операција, названа "Потоп Ал-Акса", била је без преседана у смислу одважности и планирања. Израелски премијер Бењамин Нетанијаху најавио је почетак рата у пуном обиму, обећавајући да ће Појас Газе оставити у рушевинама.

Актуелни догађаји су резултат највећег неуспеха израелског система државне безбедности у новијој историји. Они су озбиљно пољуљали веру у "свеприсутност" Мосада (израелске обавештајне службе) и непобедивост Израелских одбрамбених снага (ИДФ). Израелска војска је много сати била потпуно беспомоћна док су палестинске оружане групе напале земљу. Израелски обавештајци такође нису успели ни на који начин да спрече катастрофу. У међувремену, чак и дан који је Хамас изабрао за почетак операције био је прилично симболичан – 50. годишњица рата Јом Кипур 1973. године, пише за РТ интернешенел Абас Џума, новинар и политички коментатор специјализован за Блиски исток.

Израелске власти тренутно имају само један излаз – да оперу своју срамоту крвљу непријатеља. То би се могло постићи повлачењем копнених трупа у Газу и задавањем деструктивног ударца Хамасу. Ствари, међутим, додатно компликује чињеница да Хамас није сам. Подржавају га Иран и либанска милитантна организација Хезболах. Раније је Хезболах обећао отварање другог фронта, а сада се отворено укључио у оружани сукоб на страни Палестинаца. Експерти примећују да Хезболах поседује напредно оружје, значајно борбено искуство и да има пуну подршку Техерана.

Не треба потцењивати противника

Бивши амерички државни секретар Мајк Помпео упозорио је да је Хезболах последњих година постао опаснији него икада. Са великим победама у Сирији, огромним арсеналима оружја у Либану и моћним савезницима широм региона, Хезболах је на врхунцу своје војне и политичке моћи, и најјачи је од свог оснивања 1985. године.

Не зна се тачно какву врсту наоружања Хезболах поседује и колико наоружања има, нити колико су велике борбене јединице организације (Хезболах није само паравојна формација, већ легитимна политичка партија у Либану). Међутим, неке информације су доступне.

Потенцијал за изненађење

Теоретски, све што ирански војно-индустријски комплекс има да понуди може се пренети на борце Хезболаха. Ово укључује десетине типова ракета и дронова. Штавише, Техеран помаже Хезболаху стотинама милиона долара годишње. То значи да Хезболах може да пружи озбиљан отпор Израелу не само на копну, већ и на мору и у ваздуху. Постоје докази да је Хезболах последњих година набавио напредну поморску војну опрему, укључујући противбродске крстареће ракете, као и беспилотне подморнице.

Такође поседује балистичке ракете. Стручњаци кажу да је домет иранских ракета 500 до 700 километара, што им омогућава да погоде било коју тачку на мапи у Израелу.

Што се тиче броја бораца, пре две године генерални секретар Хезболаха је тврдио да организација има око 100.000 обучених бораца. Хасан Насралах је нагласио да је ово само број професионалних војника. Организација такође може затражити подршку бројних савезничких група и следбеника из целог света.

Фокус на ракете и још много тога

Хезболахов арсенал ракетног оружја је стално растао од 2006. Према писању медија, тренутно има око 200.000 пројектила, укључујући високопрецизне, интелигентне ракетне системе, као и дронове и системе противваздушне одбране.

Познато је и да су Иранци либанским колегама предали безброј артиљеријских комада оружја и граната. Штавише, Хезболах поседује много тешких оклопних возила, укључујући различите типове борбених возила пешадије и оклопних транспортера, самоходне хаубице и ПВО системе.

Хезболах је способан да испали 3.000 ракета дневно широм израелске територије и може да постигне циљеве на било којој удаљености. Стручњаци такође тврде да је до 2021. године либанска партија имала око 2.000 беспилотних летелица. Узимајући у обзир веома успешан развој борбених дронова у Ирану, нема сумње да је то заиста тачно, наводи Џума.

Мистерија подземних тунела 

Ситуација Израела је додатно закомпликована постојањем широке мреже подземних тунела које користе борци Хезболаха за кретање, транспорт војне опреме и складиштење оружја. ИДФ редовно уништава тунеле који се протежу од јужног Либана до северног Израела, али чак и израелска војска признаје да је број тајних подземних пролаза огроман и немогуће их је све уништити.

Гади Ајзенкот, начелник Генералштаба ИДФ рекао је раније да ови тунели омогућавају Хезболаху да изврши неочекиване ударе. Међутим, организација наставља да се развија на даљи начин; обучава хакере и посвећује све већу пажњу информационим технологијама, упозорава новинар.

"Супростављамо се нашим непријатељима на свим могућим нивоима – укључујући обавештајне службе, специјалне снаге, идеологију и, наравно, интернет. Не намеравамо ни у чему да заостајемо за противницима. Хезболах пажљиво прати сваки потез Израела. Сваку нову технологију коју они имају, имамо и ми. Хезболах има јединицу специјализовану за електронско ратовање и хакере. Велику пажњу посвећујемо оглашавању, ПР-у и друштвеним мрежама. Наравно, не можемо рећи да смо у томе без премца, али је то правац који обећава. Посебно међу младима који желе да раде онлајн и знају како то да раде. Са своје стране, ми им обезбеђујемо све што им је потребно за обуку и рад. Нису укључени само Либанци – многи млади људи из иностранства подржавају Хезболах", рекао је Џуми пре неколико година Хезболахов представник за медије Мухамед Афифа.

Узимајући у обзир све наведено, ако Израел победи у пуном рату са Хезболахом, то ће сигурно бити Пирова победа. Хезболах ће такође претрпети непоправљиву штету као резултат директног сукоба са Израелом.

Међутим, постоји суштинска разлика у принципима две стране. Хезболах је организација која је створена (и постоји) да се бори и умре након што испуни своју мисију смртног рањавања непријатеља. Питање је да ли би Израел био спреман да учини исто?