Представници Јерменије и Азербејџана сукобили су се пред највишим судим УН-а, при чему је Јереван тражио од судија да приморају Баку да повуче трупе из Нагорно-Карабаха и дозволи расељеним Јерменима да се безбедно врате у отцепљени регион, наводи Франс 24.
Саслушања у Међународном суду правде (ИЦЈ) долазе само неколико недеља након муњевите офанзиве Азербејџана са циљем преузимања контроле над спорним подручјем Нагорно-Карабаха по први пут у три деценије.
Једнодневна операција изазвала је масовни егзодус Јермена, при чему је велика већина од око 120.000 који су живели на тој територији побегла у Јерменију.
Сецесионистичке власти Карабаха саопштиле су да ће самопроглашена република бити распуштена 1. јануара 2024.
Јерменија је затражила од Међународног суда правде да нареди Азербејџану да "повуче сво војно и цивилно особље из свих установа у Нагорно-Карабаху".
Такође је позвала суд да осигура да се Азербејџан "уздржи од предузимања било каквих радњи које имају за последицу расељавање преосталих етничких Јермена или спречавање безбедног и хитног повратка" избеглица.
ИЦЈ одлучује о споровима између држава, али иако су његове одлуке правно обавезујуће, он нема овлашћења да их спроводи.
Земље оптужују једна другу за кршење споразума УН-а и Међународне конвенције о елиминацији свих облика расне дискриминације (ИЦЕРД).
Након септембарске војне операције, Јереван је оптужио Азербејџан да спроводи кампању "етничког чишћења" како би очистио Нагорно-Карабах од јерменског становништва.
Али Баку одлучно пориче ту тврдњу и јавно је позвао јерменске становнике те територије да остану и "реинтегришу" се у Азербејџан.