Јужна Кореја ће продати артиљеријске гранате намењене украјинским снагама кроз поверљиви споразум о оружју између Сеула и Вашингтона, пише "Волстрит џорнал".
Амерички званичници упознати са споразумом рекли су да ће САД купити 100.000 метака артиљеријске муниције који ће бити испоручени Украјини, што је довољно да снабде украјинске артиљеријске јединице за најмање неколико недеља интензивних борби.
Слање оружја преко споразума са САД омогућава Јужној Кореји да се држи своје јавне обавезе да неће слати војну подршку Украјини али ће истовремено помоћи Вашингтону, највећем савезнику Сеула у "борби" са Северном Корејом.
Оружје које је обезбедила Јужна Кореја омогућиће Американцима да снабдевају Украјинце без дубљег копања у америчке залихе артиљеријских метака, за које су амерички званичници признали да се брзо смањују. У августу је залиха америчких артиљеријских метака калибра 155 мм пала на нивое који су забрињавали Пентагон док је Украјина учествовала у жестоким артиљеријским дуелима са руским снагама, а амерички званичници кажу да је ситуација сада знатно гора.
Министар одбране Јужне Кореје Ли Џонг-суп састао се раније овог месеца са министром одбране Лојдом Остином и у принципу се сагласио да настави са артиљеријским споразумом.
Министарство одбране у Сеулу саопштило је да је јужнокорејска компанија у преговорима са САД да допуни америчке залихе артиљеријских граната од 155 мм. Став владе Јужне Кореје да не испоручује оружје Украјини остаје непромењен, наводи се у саопштењу.
"Преговори се одвијају под претпоставком да ће САД бити крајњи корисник", додаје се у саопштењу.
"Свака потенцијална продаја или трансфер опреме се увек пажљиво процењује у односу на тренутне и будуће захтеве војне спремности САД и Јужне Кореје и неће умањити наш одбрамбени став или спремност да одговоримо на регионалне претње“, рекао је потпуковник Марти Мајнерс, портпарол америчког Министарства одбране.
Раније овог месеца, САД су послале пошиљку америчких артиљеријских граната из својих залиха у Јужној Кореји, трансфер који Министарство одбране раније није пријавило нити признало.
"Снаге Сједињених Држава од Кореје су затражене да подрже ове напоре обезбеђивањем неке од своје опреме“, рекао је пуковник Исак Тејлор, портпарол америчке команде у Јужној Кореји.
Амерички званичници кажу да иако Јужна Кореја обезбеђује сопствену артиљерију за Украјину, то неће поткопати њену војну спремност, чак и када се тензије са Северном Корејом интензивирају. Док Северна Кореја има огромне залихе артиљеријске муниције, војни стручњаци кажу да Јужна Кореја има низ система да одговори на претњу, укључујући сопствене ракетне снаге.
Пољска је потписала уговоре са Јужном Корејом у вредности од 5,8 милијарди долара за куповину тенкова, хаубица и ракетних бацача. То ће Варшави олакшати слање оружја Украјини, а да се не изложи ризику, пише лист.
У међувремену, Русија се окренула Северној Кореји за артиљеријске гранате, које се шаљу индиректним рутама које укључују пошиљке преко трећих земаља на Блиском истоку и Северној Африци, саопштила је недавно америчка администрација.
Пјонгјанг и Москва су одбацили ове извештаје као неистините.
Русија је у фебруару покренула специјалну војну операцију у Украјини коју Запад снабдева оружјем и опремом али не учествује директно у сукобу.