Амерички Конгрес: САД морају да се припреме за рат са Русијом и Кином
Вашингтон треба хитно да прошири свој нуклеарни арсенал и да ојача конвенционалну војску, како би се суочио са комбинованом моћи Москве и Пекинга, навела је Конгресна комисија за стратегију у свом коначном извештају, објављеном у четвртак, преноси РТ интернешенел.
"САД и њихови савезници морају да буду спремни да истовремено поразе или одврате оба противника", саопштила је комисија Конгреса. "Међународни поредак који предводе САД и вредности које подржава налазе се у опасности од кинеског и руског ауторитарног режима."
Иако Комисија није представила никакве конкретне доказе о томе да Русија и Кина раде заједно, она је "забринута да ће можда постојати коначна координација између њих", рекао је високи званичник упознат са овим извештајем Ројтерсу, уз услов да остане анониман. Тренутна америчка стратегија националне безбедности позива на пораз свог главног противника и истовремено одвраћање другог.
Комисија тврди да ће комбинована претња Кине и Русије постати акутна већ 2027. године, тако да "одлуке треба донети сада како би се нација припремила". Комисија, на основу 131 налаза и 81 препоруке предлаже масовно проширење америчких конвенционалних оружаних снага и нуклеарне тријаде.
Извештај захтева више стелт бомбардера Б-21 и подморница са балистичким пројектилима класе "колумбија". Авиони Б-21 су још у развоју, а очекује се да ће ући у употребу најраније 2027. године. Прве две подморнице класе "колумбија" су у изградњи и очекују се до краја 2030. године. Америчка морнарица планира да наручи 12 ових подморница, како би замениле 18 бродова класе "охајо", који су тренутно у употреби.
"Уз све препоруке Комисије за повећање броја стратешких и тактичких нуклеарних система, трошкови се у овом извештају скоро не помињу", навела је Федерација америчких научника (ФАС), додајући да извештај "не признаје никаква ограничења потрошње за одбрану."
На конференцији за штампу, на којој је представљен овај извештај, потпредседник Комисије, републикански сенатор Џон Кил рекао је да је већа војна потрошња мала цена да се спречи могући нуклеарни рат и да председник Џозеф Бајден и Конгрес морају да потроше више новца.
Међутим, према ФАС-у, препоруке комисије ће "вероватно погоршати трку у наоружању, сузити оквир за ангажовање са Русијом и Кином у контроли наоружања и преусмерити финансирања која имају приоритет".
Једини разлог зашто се Комисија не залаже за тренутно проширење америчких нуклеарних залиха је тај што "комплекс за производњу оружја тренутно нема капацитет за то", напомиње ФАС, додајући да нема потребе за трком у нуклеарном наоружању све док САД имају довољно подморница, које представљају кредибилно средство одвраћања од напада противника.