Западни аналитичари вагају: Хоће ли Руси употребити оружје из филма о Џејмсу Бонду?
Руске специјалне јединице могле би да употребе у Украјини оружје које ствара електромагнетни импулс (ЕМП) и тако онеспособе све електронске уређаје у радијусу од десетак километара или више, сматрају западни експерти.
Електромагнетни импулс после удара онеспособио би украјинску цивилну инфраструктуру и задао снажан ударац способности одбране, наводи се у тексту британског "Тајмса" у којем се спекулише да би руске јединице могле да употребе овакво оружје јер трпе "поразе на фронту".
Осим елаборације неколико аналитичара, не наводе се никакви конкретни подаци, било званични било незванични, да Руси испитују могућност да употребе овакво оружје у Украјини.
У ближем упознавању читалаца са "опасношћу" на коју упозоравају саговорници "Тајмса", наводи се да се овакви напади обично изводе коришћењем нуклеарних детонација мањег опсега у свемиру које потом стварају електромагнетни импулс. Он изазива кратак спој на свим незаштићеним електронским уређајима, а деловање импулса сразмерно је јачини експлозије.
Као илустрација за јачину овакве врсте напада, наводи се процена Насе да би експлозија на висини од око 48 километара погодила највећи део америчког средњег запада, док би детонација у свемиру на око 120 километара висине изложила последицама експлозије највећи део континенталне САД. У чланку се не пропушта да се спомене и да су "руски зликовци" баш ово оружје користили у филму о Џејсму Бонду "Златно око" из 1995. године.
"Русија има и не-нуклеарну ЕМП муницију која би могла да се испали са земље уз употребу специјалних граната. ЕМП удари остављају веома мало видљивих трагова и тешко је проценити да ли су коришћени без истраге на терену. Не-нуклеарни напад ове врсте не би одмах морао да значи и даљу ескалацију и могао би да се изведе без ризика да би то значило директни сукоб са Западом", цитирају се речи Џастина Брока, истраживача сарадника тинк-тенк организације Ројал Јунајтед Сервис Институт (Rusi).
Он је додао да одређене руске специјалне јединице ангажоване у Украјини већ имају овакво оружје.
Нуклеарни ЕМП напад, према речима војног аналитичара Френсиса Туса, имао би "катастрофалне последице", не прецизирајући које, и вероватно би изазвао одговор НАТО-а будући да би ударом биле погођене и суседне земље чланице алијансе.
Слично процењује и Томас Витингтон из британске тинк-тенк организације, који наводи да Запад ЕМП ударе сматра уводом у нуклеарни напад, па би евентуална употреба таквог оружја у Украјини тако била и схваћена што би натерало НАТО да интервенише.
Коначно, директор истраживања у Савету за геостратегију, Џејмс Роџерс, наводи да Русија још увек није "довољно очајна" да би се одлучила за овај потез.
"Одскочна даска за ескалацију, ако би је било, била би ако би Украјинци повратили изгубљене територије и започели пхоод на Крим", каже овај аналитичар.