Скот Ритер: И Хамас и Израел могли би да имају разлога да крију истину о експлозији у болници у Гази

Ратна магла је свеприсутна стварност, али ако се обе стране баве намерним замагљивањем, постаје практично немогуће пронаћи истину, оцењује некадашњи амерички обавештајац

Бивши амерички обавештајац Скот Ритер је, анализирајући напад на болницу Ал Ахли у Гази оценио да и Израел и Хамас праве "димну завесу", јер обе стране могу имати разлога да не желе да се нешто сазна.

"Није неуобичајено да супротстављене стране у сукобу износе супротстављене наративе о датом догађају, при чему свака страна верује да је истинита, али се њихове чињенице и закључци из њих не поклапају. Међутим, понекад једна или обе стране имају нешто што желе да сакрију, непријатну реалност која, из њихове перспективе, никада не би требало да угледа светлост дана", наводи бивши обавештајац у анализи.

Неспорно је, каже Ритер, да је нешто пре 19 часова 17. октобра ракета неутврђеног порекла ударила у паркинг болнице Ал Ахли у Гази, као и да тачан број настрадалих тек треба да се утврди. Ипак, већина извора се слаже да је неколико стотина Палестинаца које су израелске бомбе протерале из њихових домова и потражиле склониште у кругу болнице убијено, а стотине их је повређено.

"Хамас је одмах окривио Израел, наратив који је брзо преузела већина медија широм света, што је изазвало буру гнева против Израела и, према томе, Сједињених Држава. Израел је оштро негирао да је имао било какву улогу у нападу. Уместо тога, пребацио је одговорност на Палестински исламски џихад (ПИЈ), савезника Хамаса који је учествовао у догађајима од 17. октобра и који такође спроводи ракетне нападе на израелске градове из Газе. Израелци су тврдили да је ракета коју је испалио ПИЈ покварила и пала на болницу", подсећа Ритер и додаје:

"Израел је поткрепио своју тврдњу пружањем неких информација, укључујући радарске податке који се користе за праћење ракетне и минобацачке ватре која долази из Газе, наводне пресретнуте комуникације између два неименована борца Хамаса који су потврдили израелске тврдње да је извор смртоносне експлозије у болници био залутала ракета ПИЈ-а и низ видео снимака из неколико извора који, из израелске перспективе, изгледа да показују неисправну ракету ПИЈ како удара у круг болнице."

Мађутим, како бивши обавештајац каже, Израел има историју да неискрености о инцидентима у којима су његове оружане снаге умешане у смрт недужног цивилног становништва.

"Пример за то је масакр у Кани 1996. у јужном Либану, где је израелска артиљерија убила десетине либанских избеглица које су се склониле у бункер који се налази у бази мировних снага УН. Израелци су лагали о сваком аспекту свог учешћа, највероватније зато што су покушавали да сакрију умешаност тајне јединице командоса која је деловала у близини бункера. Тек касније, када су Уједињене нације објавиле сопствену истрагу о инциденту, Израел је коначно рекао истину – да су јединицу командоса открили борци Хезболаха, а Израел је испалио артиљеријске гранате на неселективни начин како би помогао у довођењу одреда (којим је командовао будући израелски премијер Нафтали Бенет) на сигурно", указује Ритер.

У случају који је изнесен у вези са арапском болницом Ал Ахли, израелско пружање информација оставља доста простора за сумњу.

На другој страни, физички докази напада су такви да би тврдње Хамаса о израелској бомби, попут оних које су уништиле велики део Газе од почетка израелске одмазде, могле бити одмах одбачене. 

"Хамас је, међутим, контролисао приступ кругу болнице и дао све од себе да изазове бес међународне заједнице против Израела због извођења таквог напада. Прво и најважније, величина кратера и физичка штета нанета околном подручју елиминишу могућност израелске бомбе. Али такође има тенденцију да елиминише многа оружја које користи ПИЈ, чија би разорна моћ произвела већи кратер и опште физичко уништење него што је евидентно на терену", наводи Ритер.

Постојало је још једно оружје које је Израел увелико користио у сукобу у Гази – ракета ваздух-земља "микхолит", ношена беспилотним летелицама "хермес 450". "Микхолит" је такође коришћен за извођење прецизних удара осмишљених да неутралишу мету уз минимализовање колатералне штете.

Имајући ово на уму, тврди Ритер, још један доказ би могао да осветли шта се заиста догодило у болници Ал Ахли у ноћи 17. октобра. У 20:23, Ханања Нафтали, саветник за дигитални садржај израелског премијера Бењамина Нетанјахуа, објавио је на Иксу следеће:

"Израелско ваздухопловство напало је терористичку базу Хамаса у болници у Гази. Велики број терориста је мртав. Срцепарајуће је што Хамас лансира ракете из болница, џамија, школа и користи цивиле као живи штит."

Нафтали је убрзо избрисао овај твит, тврдећи да га је погрешно поставио на основу Ројтерсове вести.

Ако преклопимо могућност да је израелски дрон "хермес 450" испалио ракету ваздух-земља "микхолит", која је погодила паркинг болнице Ал Ахли у Гази у ноћи 17. октобра 2023. године, алтернативни сценарио онога што се можда догодило почиње да излази на површину.

"Према Нафталијевом обрисаном твиту, Израелци су потврдили више смртних случајева међу циљаним терористима. То имплицира способност да се направи разлика између терориста и цивила, што такође имплицира постојање довољно тачних информација да се прецизно одреди група људи на терену и да су ти људи били визуелно праћени током напада", указује Ритер и додаје:

"Истина о томе шта се догодило у болници Ал-Ахли још чека да буде саопштена. Докази потребни за разоткривање ове истине постоје на територији болнице, у кратеру и околини, у виду остатака ракета које су убиле и раниле толико недужних палестинских цивила. Разумљиво је зашто би Израел настојао да прикрије све детаље који повезују напад са њим. Мање је јасно зашто би Хамас урадио исто. Један од очигледних разлога је тај што би докази који постоје потврдили тврдњу Израела да је спорну ракету испалио Палестински исламски џихада – Хамас то никада не би желео да призна, пошто је уложио толико труда да одржи уверење да Израел стоји иза напада."

Бивши обавештајац се пита зашто би Хамас прикривао доказе да је Израел, у ствари, извршио напад на болницу? 

"Да је ракета микхолит, у ствари, кривац, Хамас би несумњиво имао физичке доказе који подржавају такав закључак. Један проблем који би могао бити повезан са објављивањем таквих информација је тај што се мења сценарио на начин који би могао бити незгодан за Хамас", наглашава Ритер.