Званичници америчке обавештајне службе саставили су поверљив извештај који детаљно описује опсежне напоре Уједињених Арапских Емирата да манипулишу америчким политичким системом, пише "Вашингтон пост".
Активности које се помињу у извештају укључују незаконите и легалне покушаје да се америчка спољна политика усмерава у корист арапске аутократије. УАЕ су искористиле слабости у америчкој управи, пре свега подложност моћним лобистичким фирмама и слабо спровођење закона о откривању података чији је циљ да државу управо заштити од уплива страног фактора.
Извори "Вашингтон поста" наводе да је извештај саставио Национални обавештајни савет и да га је поднео високим државним органима како би информације до којих су дошли утицале на будуће пословање САД и УАЕ.
Иначе, однос Америке и Емирата врло је специфичан – САД су пристале да продају УАЕ део своје најсофистицираније и најсмртоносније војне опреме, укључујући беспилотне летелице "МК-9 предатор" и напредне борбене авионе Ф-35, што је привилегија која није дата ниједној другој арапској земљи да би се очувала квалитативна војна предност Израела.
Неке операције утицаја описане у извештају познате су стручњацима за националну безбедност, али су такве активности цветале због неспремности Вашингтона да реформише законе о страном утицају или обезбеди додатне ресурсе Министарству правде. Друге активности више личе на шпијунажу, тврде извори "Вашингтон поста".
Према евиденцији америчког министарства правде, УАЕ су потрошили више од 154 милиона долара на лобисте од 2016. године, и на стотине милиона долара на донације америчким универзитетима и трустовима мозгова, од којих многи производе политичке документе који су повољни за интересе УАЕ.
У Сједињеним Државама иначе не постоји забрана да лобисти донирају новац политичким кампањама. Амерички посланик који је прочитао извештај обавештајних служби рекао је за "Пост" да је он права илустрација како се америчка демократија угрожава страним новцем.
Утицај УАЕ превазилази пуку трговину утицајем
Извори "Вашингтон поста" даље тврде да активности које се приписују УАЕ у обавештајном извештају превазилазе пуку трговину утицајем.
Један од истакнутијих примера је раније откривено ангажовање три бивша америчка обавештајна и војна званичника да помогну УАЕ да надгледају дисиденте, политичаре, новинаре и америчке компаније. Амерички тужиоци су их окривили да су помогли УАЕ да провале у компјутере у Сједињеним Државама. Прошле године сва тројица су на суду признала да су Емиратима пружали софистициране хакерске технологије, пристали су да предају своје безбедносне дозволе и плате око 1,7 милиона долара за решавање кривичних пријава. Казна није укључивала затворско време.
Значајно је било и суђење Томасу Бараку, дугогодишњем саветнику бившег председника Доналда Трампа. Оптужен је да је искористио своју позицију у корист УАЕ и радио на тајном каналу преко којег су се прослеђивале осетљиве информације званичницима Емирата. Докази изнесени на суду укључивали су хиљаде порука, постова на друштвеним мрежама, као и сугестије за медијске наступе у којима је хвалио УАЕ. Барак је ослобођен оптужби да је радио као агент УАЕ и да је лагао савезне истражитеље о томе.
Прошлог месеца "Пост" је открио да је током протеклих седам година 280 пензионисаних америчких војника радило за УАЕ, и да су се ти саветодавни послови добро плаћали.
Инструмент успеха УАЕ у Вашингтону – амбасадор Јусеф ел Отаиба
Амбасадор УАЕ у Вашингтону Јусеф ел Отаиба успоставио је снажне везе с моћним политичарима и многим успешним бизнисменима. Он истиче да је поносан на утицај УАЕ и добар статус те државе у САД. За добре односе две земље каже да су производ блиске сарадње и ефикасне дипломатије.
У извештају Националног обавештајног савета помиње се неколико састанака и разговора који укључују званичнике САД и Емирата. Један одломак се односи на састанак високог америчког и високог званичника УАЕ који су једни друге похвалили што су "самостално" спасли односе између САД и Уједињених Арапских Емирата. "Вашингтон пост" пише да је непогрешиво реч о Отаиби.
Уједињени Арапски Емирати били су од 2012. трећи највећи купац америчког оружја и сматра се да имају најмоћнију војску у арапском свету. Њихове оружане снаге бориле су се заједно са америчким трупама у Авганистану, Ираку и Сирији. У земљи борави 5.000 америчких војника у ваздухопловној бази Ел Дафра и на америчким ратним бродовима у луци Џебел Али.
Међутим, далеко од тога да Емирати једини користе разноразне тактике не би ли политички систем у Америци усмеравали у своју корист. Саудијска Арабија, Катар, Израел, Тајван и бројне друге владе воде кампање утицаја у Сједињеним Државама, закључује "Вашингтон пост".