Где је најбоље бити жена у Европи? Знамо да је најгоре у Украјини

Када су региони у питању, земље Скандинавије убедљиво воде, следе земље централне Европе, а потом Велика Британија и Ирска

Институт за истраживање мира Осло објавио је истраживање "Индекс жена, мира и безбедности за 2023" које рангира статус дама у 117 држава света, међу којима је Србија у првој трећини листе најбољих.

Када је фокус на Европи, на листи 41 земље убедљиво најгоре је позиционирана Украјина, а иако није део ЕУ, па чак ни држава, тзв. Косово друга је најгора територија за жене, а трећи је Азербејџан.

Међу земљама које не могу да се похвале тако добрим условима за своје становнице су Босна и Херцеговина (37), Албанија (34), Северна Македонија (33), Румунија (32), Црна Гора (31), Словенија (29), Бугарска (28).

Србија је на средини европске ранг-листе на 25 месту.

Испред наше државе од земаља у региону боље позиционирана је једино Хрватска  која је на 19. месту.

Прве четири државе, иако две од њих имају озбиљне проблеме са стопом силовања, су Данска (1), Швајцарска (2), Шведска (3) и Финска и Исланд које деле четврто место.

Институт за истраживање мира Осло, који је коаутор индекса, истакао је да су многе од најбољих земаља на свету за жене у Европи, иако постоје значајне варијације широм региона.

Наглашава се да су друштва у којима је женама добро, такође мирнија, демократскија, просперитетнија и боље припремљена да се прилагоде климатским променама.

Истраживачи су, међутим, упозорили да "вишеслојне кризе поткопавају статус жена и прете да уназаде деценије напретка", наводећи пораст ауторитарности, масовно расељавање, разорне оружане сукобе и последице ковида-19.

Заједно са америчким Институтом за жене Универзитета Џорџтаун, норвешке колеге су се ослониле на податке који мере инклузију, правду и безбедност за жене. Користили су укупно 13 индикатора, од закона о образовању и запошљавању до перцепције сигурности и насиља.

Зашто су најгоре женама Украјине, Косова и Азербејџана?

Украјина је на дну европске листе због "посебно ниских" безбедносних оцена у поређењу са другим европским земљама, јер је, како кажу, "специјална операција Русије повећавала претње и насиље над женама".

Низак резултат на "Косову" приписан је лошим резултатима у образовању и запошљавању жена, уз "веома висок ниво" смртности мајки на порођају.

У Азербејџану се инсистира на рађању дечака у знатно већем обиму него у остатку Европе.