Док се израелске трупе припремају за све извеснију копнену операцију у Појасу Газе, а Вашингтон и Техеран размењују запаљиве поруке и међусобне претње, неколико америчких војних база на Блиском истоку последњих дана се нашло на удару ракетних и напада дроном.
Пентагон је прошле среде објавио да се америчка војска "сукобила" са два дрона, која су се кретала ка бази Ал-Асад у западном Ираку. Обе летелице су пресретнуте, али је дошло до "мањих повреда", објавили су они. Истог дана, америчке трупе су се "сукобиле" и са два дрона у близини базе Ирбил на северу те земље.
Напад дроном се догодио и у америчкој бази Ал-Танф у Сирији, такође у среду, а према наводима америчке војске један од дронова је уништен, док је други "погодио" мету и изазвао мање повреде.
Американци су базу Ал-Танф у сиријској пустињи отворили 2016. године, наводно као део кампање против Исламске државе. Ипак, пошто се база налази на стратешком ауто-путу, који спаја Багдад и Дамаск, многи сматрају да је њен прави циљ спречавање Ирана да транспортује борце и наоружање из Ирака ка Сирији, пише блискоисточни портал "Крејдл".
Дан касније, база Ал-Асад се поново нашла на удару, када је наводно дошло до "више експлозија". У међувремену, америчке ракете испаљене са бродова у Црвеном мору обориле су ракете за које "Њујорк тајмс" тврди да су лансирали "проирански Хути" и да су биле усмерене ка Израелу.
Амерички званичници су, такође, углавном понављали раније изречене претње и оптужбе, превасходно на рачун Ирана.
Тако је Џон Кирби, портпарол америчког Савета за националну безбедност, у понедељак рекао да САД неће дозволити да претње њиховим интересима "прођу некажњено", као и да "Иран активно прати ове догађаје, а у неким ситуацијама их и активно организује или подстиче оне који би желели да искористе актуелну конфликт".
Ко стоји иза напада?
Одговорност за нападе је преузео Исламски отпор у Ираку, преноси либанска мрежа "Ал Мајадин". Они су објавили и да су спровели нападе дроном на америчку базу Ал Маликија у сиријској североисточној провинцији Хасаках. Та база, која се налази близу тромеђе Сирије, Ирака и Турске, успостављена је 2021. како би помогла у крађи сиријских ресурса, пре свега нафте, пренела је у фебруару те године сиријска државна агенција САНА.
Исламски отпор у Ираку представља нову појаву на Блиском истоку о којој се још увек мало шта зна са сигурношћу. У питању највероватније није организација као таква, већ је реч о имену за коалицију већег броја мањих покрета у Ираку, који се противе америчком присуству на Блиском истоку и њиховој подршци Израелу.
Они информације о својим активностима деле на Телеграм групи "Ал Елам ал Харби" (у буквалном преводу ратна соба), направљеној 18. октобра, користећи назив "Исламски отпор" као својеврсни заједнички бренд.
Амерички Институт за блискоисточну политику у Вашингтону тврди да је у питању "генеричко име које се користи за означавање јединства међу оружаним групама које подржава Иран и укидање њиховог индивидуалног идентитета током напада подстакнутих кризом у Гази".
Како наводи "Крејдл", одговорност за напад на базу Ал-Асад је преузео Катаиб Хезболах, ирачка шиитска паравојна формација, чији је некадашњи лидер Абу Махди ал Мухандис убијен у истом америчком ракетном удару у ком је почетком 2020. године убијен командант јединице Кудс иранске Исламске револуционарне гарде Касим Сулејмани.
Та организација је чланица ирачких Народних мобилизацијских снага, коалиције паравојних формација, које су се бориле против Исламске државе.
"Снаге отпора у Ираку су ушле у битку 'Потоп Ал-Акса' и усмеравају своје ударе на америчке базе", изјавио је у војни портпарол Катаиб Хезболаха.
У Вашингтону оптужују Иран
Амерички званичници су, очекивано, за нападе оптужили Иран. Како преноси "Си-Ен-Ен", позивајући се на америчке званичнике, САД имају обавештајне податке да "групе које подржава Иран планирају да појачају своје нападе на америчке трупе на Блиском истоку, пошто Техеран жели да искористи одбојност која постоји према америчкој подршци Израелу".
Амерички званичници признају да немају доказа да је Иран директно наредио спровођење ових напада, већ да су их они само "подстакли". Џон Кирби је рекао да постоји "веома директна веза између ових група" и Иранске револуционарне гарде, као и да су САД "дубоко забринуте због потенцијалне значајне ескалације ових напада у данима који су пред нама".
Иранске власти признају да пружају политичку подршку Хамасу, Хезболаху и шиитским групама у Ираку, али негирају да их подржавају и војно. Они су упозорили да би израелска копнена офанзива у Појас Газе могла да наиђе на отпор и на другим фронтовима.
Ирански министар спољних послова Хосеин Амир-Aбдолахјан у понедељак је дао донекле двосмислену изјаву, тврдећи да Техеран "нити даје наређења групама отпора широм региона, нити их спречава да доносе одлуке у сопственим земљама на основу сопствених интереса". Он је оптужио америчког председника Џозефа Бајдена за лицемерје, подсећајући га да се током председничке кампање залагао за поштовање људских права.