Америчке војне базе на Блиском истоку последњих дана се налазе на удару већег броја напада дроновима и ракетама, свега неколико дана након што је амерички председник Џозеф Бајден обећао значајну војну помоћ Израелу.
Како је пренео "Вашингтон пост", у нападима на базе у Ираку и Сирији током протекле недеље су рањена најмање 24 америчка војника.
Портпарол Пентагона Пет Рајдер потврдио је да су између 17. и 24. октобра америчке трупе у Ираку нападнуте 11 пута, док су у Сирији забележена три напада.
Званичници су данима скривали те детаље, признајући само да су трупе на Блиском истоку "под повећаним ризиком" док се Израел припрема да покрене копнену офанзиву против Хамаса у појасу Газе.
Најинтензивнији напади догодили су се 18. и 19. октобра, а само у инциденту у америчкој бази Ал Танф у Сирији рањено је чак 20 војника. Напади су настављени и наредних дана, али извештаја о жртвама или штети за сада нема.
Поред тога, један амерички радник на уговор преминуо је од срчаног удара када је систем за рано упозоравање открио још једну могућу претњу која се приближава бази.
Да би ситуација могла да буде знатно лошија него што званичници признају наговестио је пензионисани амерички пуковник Даглас Макгрегор, који је рекао да су америчке трупе већ узеле учешће у акцијама против Хамаса у Појасу Газе.
"У последња 24 сата, неки од наших специјалаца су, заједно са Израелцима, ушли у Газу како би извиђали и направили план куда да иду како би ослободили таоце и направили разлику, када су разнесени на комаде и доживели тешке губитке", рекао је он у понедељак, 23. октобра у емисији познатог водитеља Такера Карлсона.
"Када постанемо учесници у сукобу, биће веома тешко за Русију и Турску да такође не уђу у ову борбу против нас, јер неће толерисати врсту колективне казне коју Израел планира за Газу", додао је он.
Израелски медији су пренели да је један војник, деветнаестогодишњи Тамир Барак, погинуо током мисије у Појасу Газе, али нису поменули потенцијалне америчке губитке.
Портпарол израелске војске Даниел Хагари, рекао је да је рација, која се догодила у области Кисуфим, имала за циљ да "припреми подручје" за очекивану копнену операцију и да прикупи обавештајне податке о несталим и отетим особама. Поред Барака, током инцидента су умерене и лакше повреде задобила још три војника.
Вашингтон и Техеран размењују тешке речи
Амерички званичници су за нападе на своје базе на Блиском истоку оптужили Иран, који сматрају одговорним и за наоружавање палестинског Хамаса и либанског Хезболаха.
Званичници Пентагона су рекли да сви напади имају "отиске прстију Ирана", али у овом тренутку за тако нешто нема доказа, пише "Фокс њуз".
Техеран са своје стране упозорава Вашингтон да би потенцијална израелска копнена операција у Појасу Газе могла да запали регион и изазове реакције других милитантних група.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен јуче је рекао да САД не желе сукоб са Ираном, али да је Вашингтон спреман да се брани у случају напада на своје трупе.
Како пише "Фајненшел тајмс", Американци користе одлагање израелских копнених операција како би ојачали своје одбрамбене капацитете у региону и "одвратили Иран".
САД оцењују да је распоређивање више војних средстава у региону у протекле две седмице — укључујући долазак две нове групе носача авиона у Средоземно море — помогао да се Иран задржи ван сукоба.
Ипак, амерички званичници кажу да "групе блиске Техерану" и даље представљају значајну претњу америчкој имовини и особљу у региону, наводи британски лист.
Ирански министар спољних послова Хосеин Амир-Абдолахјан упозорио је Израел да би ситуација на Блиском истоку могла да се отргне контроли ако Израел не прекине са ударима на Газу, а кривицу приписује и Американцима.