"Монд": Зашто украјинска контраофанзива није успела?

Изванредна руска одбрана и њена "стратешка дубина" главне су предности Москве, оцењују аналитичари

Сто педесет дана након покретања украјинске контраофанзиве, аналитичари и војни стручњаци износе исто горко запажање: кијевска војска је веома мало напредовала и, пре свега, више не напредује, пише "Монд".

Приликом првих јуриша на руске линије 4. јуна, украјинска војска је полагала велике наде у ту операцију. Током пролећа, нагомилала је људе и опрему да пробије одбрану коју је Москва подигла дуж 1.000 километара линије фронта. Специјално за тај  маневар формирано је 12 бригада, од којих су неке биле опремљене савременим западним оклопним возилима.

Циљ Кијева је био да пробије руски одбрамбени систем изграђен између Запорожја и Доњецка како би дошли до Азовског мора. То би омогућило Украјинцима да пресеку руску војску на два дела, изолујући њене снаге распоређене најдаље на западу, на левој обали Дњепра. На тај начин би уништили копнени мост који повезује Русију са полуострвом Крим, који Москва користи да снаге на југу земље снабдева људима и опремом.

Упркос свему, украјинска војска је на врхунцу покушаја напредовала у просеку само 90 метара дневно, тврди амерички истраживачки центар Центар за стратешке и међународне студије (ЦСИС), а украјински војници су и даље блокирани на првој линији руске одбране. 

Изванредна руска одбрана

За пет месеци Украјинци су освојили око 400 квадратних километара територије, што је површина мања од територије Белфорт (град у источној Француској), процењују стручњаци и то објашњавају првенствено квалитетом одбране који је подигла Москва. 

Руске снаге су током пролећа ископале стотине километара ровова, поставиле десетине хиљада противтенковских и противпешадијских мина, а поља су затрпавале змајевим зубима (противтектонска препрека). 

"Руска одбрана је изванредна", признао је високи француски официр, преноси "Монд".

С друге стране, украјинска војска је на почетку контраофанзиве покушала да изврши нападе великих размера, али је врло брзо морала да одустане.

"Изградња бригаде способне да изведе такав маневар захтева најмање девет месеци колективне обуке, коју Украјинци нису имали", рекао је Стефан Одран, међународни консултант за ризик и резервни официр.

Москва има већу "стратешку дубину"

Према западним обавештајним службама, Москва има већу "стратешку дубину" од противника. 

Са популацијом од 143 милиона становника и растућом одбрамбеном индустријом, Русија може у дужем периоду да мобилише више људи и опреме од Украјине и њених 43 милиона грађана, упркос санкцијама које је Запад увео против Москве.

Многи стручњаци страхују да ће Украјина 2024. године, због недостатка залиха из савезничких земаља, остати без муниције, посебно граната од 155 мм које се користе за артиљерију западног порекла. 

Насупрот томе, Русија још увек има око четири милиона артиљеријских граната, што значи да би могла да настави да испљује 10.000 метака дневно наредних више од годину дана, рекао је шеф естонске војне обавештајне службе.

"За разлику од Украјине, мало је вероватно да ће се Русија суочити са озбиљном несташицом муниције 2024. Владимир Путин већ више од годину дана ради на томе да велики део руске економије спреми за борбу", оцењује Микола Биелиесков из Националног института за стратешке студије (НИСС).

Додатни проблем је способност Украјине да обнови трупе. Стање њених губитака је најбоље чувана ратна тајна – чак ни савезници то не знају – али број погинулих или рањених војника могао би да буде више од 200.000, процењује се у западним престоницама, пише "Монд".