Источне и западне економије су деценијама биле "изузетно" међузависне, али након прекида веза са Русијом нејасно је како ЕУ може остати конкурентна, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто.
Као пример је навео цене струје у блоку, које су, како каже, сада три пута веће него у Кини.
Сијарто је на међународној конференцији о евроазијској безбедности у белоруској престоници Минску рекао да је "успех западних земаља готово немогуће замислити без сарадње са источним земљама, и супротно."
Шеф мађарске дипломатије нагласио је да аутомобилска индустрија, коју је описао као "кичму европске економије", неће моћи да уђе у "ново доба" производње електричних возила без приступачних ресурса.
Сијарто је тврдио да је деценијама комбинација западне технологије и приступачне источне енергије била "темељ" светске економије.
"Ова комбинација се сада, нажалост, распала. Стога, људи у Европи сада плаћају гас четири пута више. Струју плаћамо три пута више него у Кини. Тешко је разумети како европска привреда може да буде конкурентна у таквим условима", рекао је министар.
Он је тврдио да су, у последњих годину и по дана, питања снабдевања енергијом постала "таоци политичке дебате", иако, додаје енергија нема никакве везе са политиком јер је реч о "физичкој реалности".
"Дужност је и одговорност мађарске владе да гарантује безбедно снабдевање енергијом у земљи. А пошто је то физички немогуће без руских ресурса, наставићемо да сарађујемо у разумним односима са Русијом", рекао је Сијарто.
Дипломата је као приоритет дао наставак "цивилизованог дијалога" између Истока и Запада, додајући да је Мађарска спремна да постане тачка контакта између две стране.
Мађарски премијер Виктор Орбан, који је са својим руским колегом одржао састанак у Пекингу на десетогодишњици иницијативе Појас и пут, данас је изјавио да је поносан на контакте с Владимиром Путином због којих је био критикован у блоку.