Пентагон развија нову бомбу: Колико ће пута бити моћнија од оне бачене на Хирошиму

Нова бомба Б61-7 има максималан принос од 360 килотона, што је 24 пута снажније од "Малог дечака", бомбе од 15 килотона која је бачена на Хирошиму

Америчко министарство одбране објавило је да ће развити нову верзију нуклеарне бомбе Б61 са 24 пута већом разорном снагом од оне бачене на Хирошиму на крају Другог светског рата.

Пентагон је у саопштењу за јавност открио да ће тражити одобрење и финансирање од Конгреса за развој оружја. Према подацима који прате саопштење, бомба, названа Б61-13, имаће сличан учинак као Б61-7, коју намерава да замени.

Б61-7 има максималан принос од 360 килотона, што је чини 24 пута снажнијим од "Малог дечака", бомбе од 15 килотона која је сравнила Хирошиму са земљом.

Б61-7 није најмоћније нуклеарно оружје у америчком арсеналу. Та титула припада Б83, термонуклеарној гравитационој бомби са приносом од 1,2 мегатона ТНТ-а. Б83 је заменио још моћнији Б53, који је имао снагу од 9 мегатона и "пензионисан" је 2011.

Најмоћнију нуклеарну бомбу икада тестирану, међутим, направио је Совјетски Савез. Детонирана 1961. године, "Цар Бомба" је имала процењени принос од 58 мегатона, што је еквивалентно више од 1.500 бомби за Хирошиму.

"Данашња најава одражава променљиво безбедносно окружење и растуће претње потенцијалних противника", навео је у саопштењу помоћник министра одбране за свемир Џон Плам.

"Сједињене Државе имају одговорност да наставе да процењују и примењују капацитете које су нам потребне да веродостојно одвратимо и, ако је потребно, одговоримо на стратешке нападе и уверимо наше савезнике."

Саопштење је уследило мање од две недеље након што су САД извеле подземну експлозију на полигону за нуклеарно тестирање у Невади, прву од раних 1990-их.

Експлозија се догодила само неколико сати након што је руска Државна дума, доњи дом парламента, усвојила нацрт закона о повлачењу ратификације Уговора о свеобухватној забрани нуклеарних проба (ЦТБТ) из 1996. године.

САД никада нису ратификовале тај споразум.

Руски председник Владимир Путин рекао је да ће Москва следити њихов пример, ако САД наставе нуклеарна тестирања, за шта верује да би то могле да ураде као део модернизације свог арсенала.