Бајден, Урсула фон дер Лајен, Шарл Мишел: Сви чекају Сија, Шојгу ВИП гост

Док европски и амерички званичници чекају да виде хоће ли доћи до састанака са кинеским председником, руски министар одбране угошћен је на најважнијем војно-дипломатском догађају у Пекингу као "ВИП" гост, пише "Политико"

Председник САД Џозеф Бајден, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и председник Европског савета Шарл Мишел чекају да виде хоће ли се састати са кинеским председником Си Ђинпингом до краја године, док је министар одбране Руске Федерације Сергеј Шојгу дочекан ВИП третманом на овонедељном "највећем догађају кинеске војне дипломатије", Форуму безбедности у Сјаншану у Пекингу, пише "Политико".

Подсетимо, прошлог месеца је најављено да ће кинеске и америчке дипломате радити на остваривању састанка Сија са својим америчким колегом Бајденом на Самиту Азијско-пацифичке економске сарадње у Сан Франциску средином новембра, а усред заоштравања напетости између две суперсиле.

Међутим, кинески врховни дипломата Ванг Ји истакао је да "пут ка Сан Франциску неће бити лак", напомиње "Политико".

Европски званичници су, такође, предложили неколико датума у децембру када би Фон дер Лајен и Мишел одлетели у Пекинг на самит ЕУ-Кина, кажу дипломате за овај медиј, али додају да Пекинг још није одговорио.

Шојгу као ВИП гост у Пекингу

Са друге стране, "Политико" примећује да је Сергеј Шојгу на овогодишњем Форуму безбедности у Сјаншану у Пекингу примљен као "ВИП" гост, док је "други главни гост" био министар одбране Белорусије Виктор Крењин.

Шојгу је том приликом изјавио да се руско-кинеско партнерство и стратешки односи развијају у контрасту са "забрињавајућом ситуацијом" света у којем "Запад намерава да прошири конфликт на Азијско-пацифички регион", након што је "изазвао акутну кризу у Европи."

Потпредседник кинеске Централне војне комисије Жанг Јуша је на састанку са Шојгуом изразио наду за даљу војну сарадњу Пекинга и Москве.

Жанг је током посете коментарисао и стање на Тајвану, рекавши да "ко год је желео на било који начин да одвоји Тајван од Кине, кинеска војска никада неће пристати на то". "Политико" напомиње да до изјава кинеског званичника долази нешто више од два месеца пре председничких избора на Тајвану 13. јануара.

Емануел Бон са кинеским званичницима

"Политико" истиче да је Ванг, по повратку из САД, у Пекингу угостио саветника француског председника Емануела Бона на разговорима. У званичном саопштењу је накнадно истакнуто да је на састанку било "пријатељске" размене мишљења и "дубље" дискусије.

Ванг Ји је подсетио на традицију кинеско-француских дипломатских односа успостављених пре шездесет година, односно у јеку Хладног рата, подсетивши да је "данашњи свет поново у опасности од подела", а да Кина и Француска треба да се подсете првобитне намере иза успостављања дипломатских односа двеју земаља.

Ванг је такође позвао већи број француских компанија да инвестирају и послују у Кини, док је Бон одговорио да Француска "има поверење у кинеску економију и да нема намеру да ограничава кинески раст."

Бон се такође састао са кинеским вицепремијером Хе Лифенгом, али и одлазећим кинеским изаслаником за климатске промене Сје Џенхуом.