Ко је Хасан Насралах, човек чији говор ишчекује читав свет?

Лидер Хезболаха је за данас најавио прво обраћање од почетка рата у Појасу Газе - а историја показује да он не шаље празне претње
Присталица Хезболаха са фотографијом Хасана Насралаха

Лидер либанске шиитске милитантне организације Хезболах Хасан Насралах данас ће се обратити први пут од почетка рата између Израела и Хамаса.

Та најава изазвала је забринутост широм света, а ступци светских медија пуни су чланака о томе да ли ће тај покрет (коначно) прићи у помоћ Палестинцима и ући у отворени рат против Јеврејске државе.

Чињеница да се Насралах до сада није оглашавао битна је и ако у обзир узмемо то да је реч о човеку познатом по својим запаљивим говорима, који је последњих година стекао репутацију као један од најпопуларнијих и најхаризматичнијих лидера у арапском свету.

Ко је заиста Хасан Насралах, "либански соко" и лидер најмоћније паравојне организације на Блиском истоку?

Одрастање у сенци рата

Хасан Насралах рођен је 31. августа 1960. у околини Бејрута. 

Иако није долазио из претерано религиозне породице, образовање је наставио у медреси у Балбеку, центру шиитског учења у Либану. У том периоду млади Насралах постаје политички активан у шиитском покрету Амал.

Насралах је 1976. добио прилику да школовање настави у медреси Мохамеда Бакира ал Садра у Наџафу, у Ираку, а прича се да га је и сам ајатолах похвалио као доброг ученика и талентованог лидера.

У том периоду Насралах се упознаје са учењем будућег лидера Исламске револуције у Ирану ајатолаха Хомеинија, али и са својим сународником Абасом Мусавијем, који ће неколико година касније постати један од оснивача Хезболаха.

По повратку из Ирака, Насралах наставља са образовањем, а након тога и предаје у Мусавијевој школи.

Израелска инвазија - прекретница 

Израелска инвазија на Либан 1982. представљала је прекретницу у грађанском рату у тој земљи, али и у животу младог Насралаха. Он је те године учествовао у формирању коалиције неколико мањих шиитских организација отпора против окупације јужног Либана - из које ће у наредним годинама изродити Хезболах.

"Партија Бога" је током осамдесетих година израсла у најмоћнију паравојну организацију у Либану и највећи покрет отпора против Израелаца. Када је грађански рат - али не и израелска окупација - коначно окончан 1990, Хезболах је постао једина организација у Либану којој је дозвољено да задржи оружје.

Још једна прекретница догодила се 1992, када су Израелци убили тадашњег лидера Хезболаха и Насралаховог ментора Абаса Мусавија. Насралах је, по захтеву иранског вође ајатолаха Алија Хамнеја, преузео вођство тог шиитског покрета - функцију на којој је и данас.

Под Насралаховим вођством, Хезболах је постао озбиљан противник израелских снага у јужном Либану. Његова репутација у арапском свету значајно је порасла након што је стоички поднео убиство свог сина Мухамеда Хадија, који је страдао у нападу израелских снага крајем 1997. године.

Када су Израелци објавили фотографије тела његовог сина и понудили да га замене за делове тела израелских војника убијених у ранијој заседи, његов одговор је био: "Задржите га. Имамо много више људи попут Хадија, спремних да се понуде своје животе борби".

Израел је окупацију јужног Либана коначно окончао 2000, у великој мери захваљујући деловању Хезболаха. У интервјуу за "Вашингтон пост", исте године, Насралах је рекао да се противи сваком помирењу са Израелом и да га не признаје као државу.

"Против сам било каквог помирења са Израелом. Не признајем чак ни присуство државе која се зове 'Израел'. Сматрам његово присуство и неправедним и незаконитим", рекао је он том приликом.

Харизматски лидер

Током 30 година на челу Хезболаха, Насралах је постао један од најпознатијих, али и најпопуларнијих политичара у арапском свету. Познат као добар говорник, он се присталицама често обраћа директно, у ТВ наступима.

Након успешног рата против Израела 2006, Насралахова репутација додатно је ојачана. Чак је и "Њујорк тајмс" писао да "арапски свет има нову икону".

"Прошли су дани празних претњи Гамала Абдела Насера, Садама Хусеина и Јасера Арафата", писао је њујоршки лист. "(Насралах) је једини арапски лидер који заиста ради оно што каже да ће урадити."

Насралах је посебно вољен међу Палестинцима: његове фотографије често се могу видети на протестима широм Западне обале, а о њему је написана и популарна песма "Либански соко".

"Он се разликује од других хероја јер се супротставља Израелу, није уплашен и не ћути", рекла је једна Палестинка за "Ал Џазиру" 2008. године.

Управо је Насралахова принципијелност оно што највише плаши Израелце: он до сада није слао празне претње. Због тога ће цео свет помно пратити шта ће рећи.