Свет

Затегнути дипломатски односи и у зоо врту: Зашто Америка враћа Кини панде?

Панде Меи Сјанг и Тиен Тиен, дошле су у САД 2000. године, а пре три године су добили младунче. Многи сада одлазак три панде виде као симбол актуелних напетости између Истока и Запада
Затегнути дипломатски односи и у зоо врту: Зашто Америка враћа Кини панде?© AP Photo/Jose Luis Magana

Три џиновске панде из Националног зоолошког врта у Вашингтону – Меи Сјанг, Тиен Тиен и њихово младунче Сјао Ћи Ђи – одлетели су у среду назад у Кину, у тренутку дипломатских напетости између две земље. У Северној Америци сада остаје само неколико џиновских панди.

Панде Меи Сјанг и Тиен Тиен, старости 25 и 26 година, дошле су у САД 2000. године и од тада су биле у зоо врту у Вашингтону. Добили су младунче Сјао Ћи Ђи, што у преводу значи "мало чудо" 2020. године.

У среду су се све троје укрцали на лет који траје 19 сати у карго авиону. Национални зоо врт у Вашингтону потрошио је милионе долара током година како би панде имале здрав живот, а кинеским конзерваторима је плаћао 500.000 долара годишње, показује уговор зоо врта, преноси Глас Америке.

"Њихов повратак у Кину је очекиван и био је дефинисан договором када су доведене у Америку. Али, многи сада одлазак три панде виде као симбол актуелних напетости између Истока и Запада.
Кинеска влада воли да позајмљује панде земљама са којима су јој односи у успону, као облик 'меке моћи'", каже Курт Тонг, партнер у консултантској кући Азија груп.

Односи Вашингтона и Пекинга су годинама затегнути због неслагања у домену трговине, људских права, статуса Тајвана.

Према Тонговим речима, не изненађује то што су власти у Кини само пустиле да уговор са америчким зоо вртом истекне.

Посетиоци зоо врта у Вашингтону могли су да се поздраве са пандама током целог септембра, у оквиру специјалних догађаја, и то су учиниле хиљаде људи.

Панде из зоо врта у Атланти у Џорџији биће враћене у Кину 2024. па ће панда Ћин Ћин у Мексико Ситију остати једини на континенту.
Прве панде су дошле у америчке зоо вртове 1972, након чувене посете тадашњег председника Ричарда Никсона Кини.

image