Европско истраживање: Русија ће победити у рату с Украјином, за 20 година ЕУ неће постојати

Анкета показује да у земљама које се сврставају уз Запад постоји тенденција да се верује да је он у опадању са 47 одсто испитаника у САД и 40 одсто у Јужној Кореји који су песимистични по питању будућности своје земље

Геополитички савези не уклапају се више у оквир "Запад против свих осталих", показало је истраживање спроведено у 21 земљи света.

Многи сматрају да је Запад у опадању, већина жели да Кина игра активнију улогу у њиховим економијама, верује да ће Русија победити у сукобу с Украјином, док су многи ван Европе мишљења да Европска унија неће потрајати наредних 20 година, наводи "Гардијан" резултате истраживања, које је обављено за потребе Европског савета за спољне послове и Универзитета Оксфорд. 

Аутори истраживања наводе да политички лидери у Европи и Сједињеним Америчким Државама и даље гледају свет 21. века кроз визуру биполарног ривалитета два различита идеолошка и политичка система, али истраживање показује да већина људи на Западу, а нарочито ван њега, не види ствари тако.

Према резултатима до којих се дошло, Европа и САД и даље се доживљавају као "атрактивнији и са бољим вредностима" од Кине и Русије, али то није случај када су у питању политичка удруживања, где се свет радије доживљава као место на ком државе склапају међусобна партнерства по различитим питањима, него склапају савезништва једна против других.   

Свет се мења и то не на начин који иде на руку Европи, каже Иван Крастев из Европскoг савета за спољне послове.

"Сваки приступ изради стратегије мора да започне анализом света какав јесте, а не какав бисмо ми волели да буде. 'Средње силе' попут Турске, Индије, Бразила и Јужне Африке сада се успостављају на светској сцени и ЕУ треба да обрати пажњу на то", каже Крастев. 

Његов колега Марк Ленард напомиње да су подаци прикупљени током истраживања из САД, Кине, Русије, Индонезије, Јужне Кореје и 11 чланица ЕУ показали да европски блок мора да схвати "нова правила 'а ла карт игре' поштујући међународне односе и тражећи нове партнере у кључним питањима".

Истраживање показује да у земљама које се сврставају уз Запад постоји тенденција да се верује да је Запад у опадању са 47 одсто испитаника у САД и 40 одсто у Јужној Кореји који су песимистични за будућност своје земље. С друге стране, 86 одсто у Индији, 74 одсто у Индонезији и 69 одсто у Кини су у том смислу оптимистични.

Како се наводи, Запад је и даље остао глобално атрактиван: већина испитаника у Јужној Кореји (75 одсто), Турској (71 одсто), Бразилу (68 одсто) и Јужној Африци (65 одсто) рекло је да би волели да живе у Европи или САД. Такође, када је у питању геополитичко вођство, већина у Јужној Кореји (82 одсто), Индији (80 одсто), Бразилу (66 одсто), Јужној Африци (54 одсто) и Турској (51 одсто), радије би се приклонила западном блоку него Кини и њеним савезницима.

Међутим, упитани да ли су им, када је у питању трговина, ближи САД или Кина, већина у Русији (74 одсто), Саудијској Арабији (60 одсто), Јужној Африци (60 одсто), Индонезији (53 одсто), Турској (50 одсто) изабрала је Кину, док су једино Индија (65 одсто) и Бразил (50 одсто) изабрали САД.

Изван Запада, на сукоб у Украјини гледа се као на прокси рат САД и Русије, а највећи број учесника истраживања у Русији (63 одсто), Кини (57 одсто), Саудијској Арабији (54 одсто) и Турској (51 одсто) верује да су САД у рату с Русијом. Такво уверење има свега 36 одсто испитаника из земаља ЕУ и 20 одсто из САД.

Да ће Русија победити у сукобу с Украјином већина не верује само у ЕУ где такав став има 46 одсто испитаника, док чак и у САД 52 одсто Американаца сматра да ће Русија победити. У руску победу верује огромна већина у самој Русији (86 одсто), Кини (74 одсто), Индији (63 одсто), Индонезији (60 одсто), Јужној Африци (59 одсто) и Турској (55 одсто).

Ван Европе, 41 одсто испитаника сматра да ће се ЕУ у наредних 20 година распасти, а то је већинско мишљење у Кини (67 одсто), Саудијској Арабији (62 одсто) и Русији (54 одсто). 

Већина широм света, како се додаје, верује да ће САД у наредних 20 година престати да буду демократија.