Свет

Дали лисици да пази кокошињац: Швајцарци НАТО-у шаљу тенкове који не смеју у Кијев

Алпска земља је добила уверавања да "леопарди" до Украјине неће стићи чак ни индиректно
Дали лисици да пази кокошињац: Швајцарци НАТО-у шаљу тенкове који не смеју у Кијев© Sascha Schuermann/Getty Images

Уздајући се да ће лисица добро пазити кокошињац, Швајцарска ће 25 својих тенкова "леопард" послати назад Немачкој, како не би пала у искушење да прекрши неутралност и сама их пошаље Кијеву.

"Немачка се обавезала да неће слати тенкове у Украјину и дала је уверавања да ће они остати или у Немачкој, или у НАТО- у или код њених партнера из ЕУ", поручиле су власти Берна.

Наводно ће, пишу медији, Немачка ова оклопна возила искористити да попуни мањкове који су настали у њеном арсеналу након испоруке тенкова Кијеву. Берлин гарантује да тенкови до Зеленског неће стићи чак ни индиректно.

Неки пак сумњају у обећања НАТО-а, па се тако највећа партија у земљи, десничарски популистички СВП, противила плану да се 25 тенкова прода Немачкој.

Договор је, примећују, "веома упитан у смислу политике неутралности", рекао је за "Фајненшел тајмс" Вернер Салцман, који је председник безбедносног одбора Савета држава, горњег дома швајцарског парламента и политичар СВП.

Швајцарска војска има 134 модернизована тенка "леопард два" и има их још 96 конзервираних у складишту. Још 96 ових оклопника налази се у складиштима у Италији.

Немачка је у фебруару затражила од Швајцарске да се неки од "леопарда" који су повучени из употребе продају произвођачу – "Рајнметалу".

Тенкови "нису за Украјину" и немачка уверавања да ће остати у ЕУ или НАТО су "од кључног значаја", саопштила је швајцарска влада у покушају да одбрани своју добро наоружану војну "неутралност" која је озбиљно доведена у питање од почетка специјалне војне операције, пошто је држава до сад апсолутно играла по тактовима које је дириговао Брисел.

Упркос притиску Кијева и његових савезника, Швајцарска је ипак одбила да дозволи земљама које имају оружје швајцарске производње да га извозе даље у Украјину.

До данас је одбијала и експлицитне захтеве земаља укључујући Немачку, Шпанију и Данску, указујући на свој Закон о ратном материјалу, који забрањује сваки поновни извоз ако је земља прималац део међународног оружаног сукоба.

Швајцарска, због своје неутралности, иначе не може учествовати у ратовима између других земаља, стварати војне савезе, нити слати своје трупе и оружје и дозвољавати територијални транзит зараћеним странама.

Закони о неутралности се, како подсећа "Дифенз", не примењују на грађанске ратове или војне операције које је одобрио Савет безбедности УН.

Швајцарска неутралност вуче корене из 1516. године и међународно је призната од 1815. Министарство спољних послова каже да она "осигурава независност земље и неповредивост њене територије".

image