Напади Хута на Израел угрожавају мировне преговоре Саудијске Арабије са Јеменом

САД прете нападом на главни град Јемена Сану, а командант обалских одбрамбених снага Хута Мухамед ел Кадири упозорава да ће адекватно одговорити на свако страно мешање

Планови Саудијске Арабије да склопи мировни споразум са Јемену угрожени су због напада Хута на Израел и заплене комерцијалног брода у Црвеном мору који је повезан са Израелом, извештава британски "Гардијан".

У Вашингтону расте притисак да се Хути означе као терористичка организација, што би могло да угрози саудијски мировни споразум.

Постоје и извештаји да су САД спремне да нападну Хуте у главном граду Јемена Сани, уколико заплењени брод не буде ослобођен.

Прошле недеље Саудијска Арабија је позвала званичну владу Јемена, коју признају УН, на наставак преговора у Ријаду. Споразум који је предложила Саудијска Арабија предвиђа да саудијске снаге у року од шест месеци напусте Јемен, а укључује и споразум о буџету, према коме би значајне суме новца биле усмерене на сиромашни север под влашћу Хута, које подржава Иран.

Саудијска Арабија жели да што пре оконча овај сукоб.

У две рунде преговора, саудијски план је представљен Председничком лидерском савету (ПЛЦ), коалицији која представља владу Јемена са седиштем у Адену, супротстављену Хутима.

Лидери Хута, који су се прогласили делом проиранске "осовине отпора" у израелском рату са Хамасом, изражавају солидарност са Палестинцима у Гази.

Неки сматрају да је испаљивање пројектила Хута само симболична манифестација солидарности, намењена домаћој јавности. Међутим, Хути су у софистицираном хеликоптерском десанту запленили брод "Галакси лидер", за који се испоставило да је у власништву израелског милијардера Абрахама Унгара.

Хути су саопштили да ће гађати не само бродове из Израела, већ и оне који штите израелске бродове у мореузу Баб-ел-Мандеб и Црвеном мору. Ова претња показује да Хути представљају могућу претњу за западне бродове у региону.

Портпарол америчког Савета за националну безбедност Џон Кирби је ове недеље изјавио да су САД после напада Хута на цивиле и случаја пиратерије разматрају могућност да Хуте прогласе терористичком организацијом.

Јеменски рат је почео 2014. године, када су Хути заузели Сану, после чега је влада Јемена избегла у Саудијску Арабију. Ријад се укључио у јеменски грађански рат 2015. Сматра се да је до сада у овом сукобу погинуло више од 250.000 људи.

Вођа Хута Абдулмалик ел Хути рекао да је смешно када САД кажу да поштују међународно право.

У понедељак је командант обалских одбрамбених снага Хутија Мухамед ел Кадири упозорио да ће адекватно одговорити на свако страно мешање.