НАТО адмирал: Примирје у Гази је велика војна победа Хамаса

Од Вијетнама и Либије све до данас, каже Ставридис, слабија страна је увек користила прекиде ватре за снабдевање и прегруписање снага

Након напада Хамаса, док гледамо ослобађање израелских талаца, сви осећамо олакшање, али проглашење прекида ватре између Израела и Хамаса има и јасан војни смисао, пише колумниста "Блумберга", пензионисани НАТО адмирал Џејмс Ставридис.

Какве су последице ових прекида по Израелске одбрамбене снаге (ИДФ)? Током прекида ватре, Хамас размењује киднаповане Израелце и купује време за наоружавање, освежавање и обнављање својих снага.

Као војни командант НАТО-а, наставља Ставридис, доживео сам то током ваздушне кампање у Либије 2011. године. Западна кампања бомбардовања била је немилосрдна и разорна, али је после сваког прекида ватре непријатељ почињао борбе са новом снагом.

Током америчког рата у Вијетнаму, Вашингтон је прекидао бомбардовања да би олакшао дипломатске преговоре у Паризу. Без америчких бомбардера, Ханој је могао да несметано премешта трупе, тешко наоружање, малокалибарско оружје и да допрема муницију.

Северни Вијетнам је транспортовао и храну, гориво и опрему до снага које би иначе биле одсечене. Употреба тактичких прекида ватре омогућила је Северном Вијетнаму да припреми пад Сајгона из 1975. године.

Хамас ће урадити исту ствар. Попут Северног Вијетнама, Палестинци играју на умор САД и Европе. Хамас ће искористити прекиде и да појача кампању у информационом рату. Хамас ће захтевати примирје, које ће означити повратак на статус кво белум (стање пре рата), што је неприхватљиво за Израел.

Хамас ће моћи да безбедно пребацује снаге користећи систем тунела. Његово руководство на терену, команданти нижег нивоа, моћи ће да безбедно стигну до дестинација на југу Појаса Газе.

Такође, паузе омогућавају неометано допремање материјала за прављење бомби. Пошто ће један број талаца и даље бити у рукама Хамаса, то ће успоравати Израелце. Што дуже траје прекид ватре, Хамас ће имати више времена да се припреми за наставак рата.

Као и Северни Вијетнамци, и Хамас користи прекиде ватре да опреми своје снаге, охрабрујући грађане Газе да се врате својим кућама на северу.

Термин "прекид ватре" изазива ентузијазам код оник који издалека прате догађаје. Међутим, паузе у војном сукобу увек фаворизују слабију страну.

У чисто борбеном смислу, ове паузе су много вредније за Хамас, него за Израел. Како закључује Ставридис, Израелци морају да разраде план како да поврате иницијативу када се борбе наставе.