Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш ове среде се позвао на Члан 99 Повеље УН како би Савету безбедности скренуо пажњу на претњу од "потпуног колапса" хуманитарног поретка и друштвеног реда у Гази.
То је био први пут да се Гутереш позива на клаузулу коју ниједан генерални секретар није искористио већ више од пола века, а у којој се наводи да је шеф УН може искористити како би СБ УН обавестио о догађајима за које сматра да представљају претњу међународном миру и стабилности.
Последњи пут је Члан 99 био искоришћен током борби 1971. које су довеле до отцепљења Бангладеша од Пакистана, подсећа АП.
Претходни генерални секретари изнели су претње међународном миру и безбедности Савету безбедности без позивања на Члан 99, а што укључује кризу у Конгу 1960. године, америчку талачку кризу у Ирану која је почела новембра 1979. године, иранско-ирачки рат 1980. као и догађаје у Мјанмару 2017. године, напомиње АП.
Гутереш је у свом упозорењу истакао да, "усред сталног бомбардовања од стране Израелских одбрамбених снага и без склоништа и основних потрепштина за преживљавање", очекује да ће се јавни ред у Гази "ускоро потпуно урушити због очајних услова, чинећи чак и ограничену хуманитарну помоћ немогућом".
Русија и Уједињени арапски емирати затражили су да се хитан састанак СБ УН о ситуацији у Појасу Газе одржи 8. децембра, када би требало да се гласа о резолуцији коју су истовремено предложили УАЕ.
Међутим, заменик америчког посланика при УН, Роберт Вуд, рекао је да улога Савета безбедности у рату није да стане на пут текућим дипломатским напорима, као и да резолуција СБ УН о Гази у овом тренутку "не би била корисна".
АП ово тумачи као потенцијални наговештај да би САД данас могле искористити право вета како би спречиле доношење резолуције.