Немачки политичар: "Шпигл" губи додир са реалношћу, борба за демократију не може бити недемократска

Опасно је борити се против АФД-а мењањем правила и процедура, а поготово забраном, сматра Палмер

Немачки лист "Шпигл", према мишљењу градоначелника Тибингена и бившег члана немачке Зелене странке Бориса Палмера "губи додир са реалношћу" након што је његов политички уредник написао чланак у којем позива странке да Алтернативи за Немачку (АфД) укину јавно финансирање како би "ојачале демократију".

Палмер је Ан-Катрин Милер из "Шпигла" оптужио да је неодговорна јер подржава предлоге за гушење подршке АФД-у чија популарност расте међу бирачким телом, а посебно у Источној Немачкој.

"Захтев да се против АФД-а бори кроз циљане недостатке, правила и процедуре, повлачење страначког финансирања и, најбоље од свега, забрану, заиста је опасан", написао је Палмер на Фејсбуку.

"Шпигл", наиме, верује, да би одбијањем да се АФД-у доделе партијска средства на које има право могао да спречи њене надолазеће изборне победе у Бранденбургу, Тирингији и Саксонији следећег септембра. 

Наслов текста утицајног немачког гласила био је: "Делуј пре него што буде касно", а лист је немачку Семафор коалицију позвао да "ускоро" затвори славину преко које ова опозициона странка добија новац.

Палмер, који је некада био члан Зелених, критикује чланак и "преводи" да у њему заправо пише: "Људи су глупи. Ако не желе да гласају како треба, ми ћемо само мењати правила све док нам резултат не буде одговарао". Политичар је упозорио и да би такав потез уздрмао "темеље устава".

Уместо тога он је Немачку позвао да "прави политику која решава проблеме и схвата људе озбиљно". Повећање прихода убраног од грађана за 12 одсто, између осталог и за грађане Украјине, "изазвало би само згражавање многих запослених људи", упозорио је он.

Чак и данас, онима са ниским примањима који раде пуно радно време "на крају месеца остаје само 300 до 500 евра више него што (Украјинци) добијају са својим грађанским, стамбеним и другим бенефицијама", објаснио је он, тврдећи да рад више није вредан труда и тренутне политике "једноставно не функционишу на дужи рок".

Палмер је такође навео "катастрофу у школама", миграциону политику и законе о инклузији као примере немачког естаблишмента који не слуша бирачко тело.

Он је такође критиковао Уставни суд зато што је "најважније буџетско финансирање прогласио ништавим, а влада не може да нађе одговор".

"И онда се питате зашто се људи ужаснуто окрећу?", упитао је.