Опкољене становнике Газе, који су до сада преживели израелске бомбе и метке, вреба невидљиви убица: болест.
Недостатак хране, чисте воде и склоништа изморио је стотине хиљада трауматизованих људи и, са здравственим системом на коленима, неизбежне епидемије ће проћи кроз енклаву, рекло је десет лекара и хуманитарних радника Ројтерсу.
"Почела је 'савршена олуја' за болести. Сада се ради о томе колико ће лоше постати", рекао је главни портпарол Дечјег фонда УН (УНИЦЕФ) Џејмс Елдер.
Од 29. новембра до 10. децембра, случајеви дијареје код деце млађе од пет година скочили су за 66 одсто на 59.895 случајева, а 55 одсто за остатак популације у истом периоду, према подацима Светске здравствене организације (СЗО). Агенција УН је саопштила да су бројеви непотпуни због колапса свих система и служби у Гази због рата.
Шеф педијатријског одељења у болници Насер у Кан Јунису у јужној Гази, др Ахмед ел Фара, рекао је Ројтерсу да је његово одељење преплављено децом која пате од екстремне дехидрације, што је у неким случајевима узроковало отказивање бубрега, док су случајеви тешке дијареје били четири пута виши од нормалног.
Он је рекао да зна за 15 до 30 случајева хепатитиса А у Кан Јунису у протекле две недеље.
"Период инкубације вируса је три недеље до месец дана, тако да ће након месец дана доћи до експлозије у броју случајева оболелих од хепатитиса А", додао је овај лекар.
Откако је примирје између Израела и Хамаса пропало 1. децембра, стотине хиљада људи преселило се у импровизована склоништа: напуштене зграде, школе и шаторе.
Многи други спавају на отвореном са слабим приступом тоалетима или води за купање, рекли су хуманитарни радници.
Истовремено, 21 од 36 болница у Појасу Газе је затворена, 11 је делимично функционално, а четири су минимално функционалне, према подацима СЗО од 10. децембра.
Координаторка хитне медицинске помоћи Лекара без граница у Гази Мари-Ор Перо, рекла је да је ова организација напустила здравствени центар у Кан Јунису пре 10 дана због израелске наредбе за евакуацију и упозорила на две неизбежне ствари.
"Прва је епидемија нечег попут дизентерије. Ако се настави овај темпо случајева, болест ће се проширити Газом. Друга је да ни Министарство здравља ни хуманитарне организације неће моћи да подрже одговор на те епидемије", рекла је саговорница Ројтерса.
Три стручњака кажу да би болести попут дизентерије и дијареје могле да убију онолико деце колико је до сада убио израелско бомбардовање.
Уз то, од почетка рата, 135 чланова особља Агенције Уједињених нација за помоћ палестинским избеглицама (УНРВА) је убијено, а 70 одсто њих је напустило своје домове, што су два разлога зашто УНРВА сада ради само на девет од 28 примарних здравствених клиника које је имала пре рата, објаснила је представница ове организације.
Било је најмање 364 напада на здравствене установе у Гази од 7. октобра, указала је специјални известилац УН за право на здравље Тлаленг Мофокенг у саопштењу од 7. децембра.
Више од 300 запослених у Министарству здравља и здравствених радника убијено је у Гази од почетка сукоба, саопштило је министарство.
Из ове институције навели су да су његове залихе вакцина за децу истрошене.
Уједињене нације прате учесталост 14 болести са епидемијским потенцијалом и највише су забринуте због растуће стопе дизентерије, дијареје и акутних респираторних инфекција, према листи коју УН тренутно користе за Газу у коју је Ројтерс има увид.
Директор Центра за хуманитарно здравље на школи јавног здравља "Џон Хопкинс Блумберг" др Пол Шпигел изјавио је да би избијање дијареје могло да се деси већ сутра, осим ако се не пусти још много камиона хуманитарне помоћи и обезбеди чиста вода.
Он је такође рекао да УН планира да ускоро почне да документује нивое акутне потхрањености међу децом у Гази мерењем њиховог средњег обима надлактице.
Светски програм за храну УН саопштио је у понедељак да 83 одсто људи који су се преселили у јужну Газу немају довољно хране.
Да би се избегле епидемије, хуманитарни радници су рекли да ће болнице и здравствени центри морати да буду у стању да лече велики број људи од таквих болести, уместо само рањене којима су већ преплављене.
Вода за пиће и купање требало би да буде доступна на минималним потребним нивоима у складу са хуманитарним стандардима за ванредне ситуације, док би веће количине хране и лекова требало да уђу у појас Газе, рекли су хуманитарни радници.
Током недавног примирја, око 200 камиона помоћи дневно је улазило у Газу, али се тај број од тада смањио на 100, а жестоке борбе су углавном спречиле било какву дистрибуцију ван Рафе.
Лекари у болници Абу Јусеф ел Наџар у Рафи рекли су Ројтерсу да су преплављени стотинама пацијената којима је потребно лечење од инфекција и заразних болести с обзиром на лоше услове у пренасељеним склоништима.
"Биће избијања свих заразних болести широм Рафе", рекао је др Џамал ел Хамс.
Без чисте воде која би се мешала са формулом за бебе, рекли су лекари и хуманитарни радници, и бебе су гладовале. Чак и релативно добростојећи становници Газе који раде за међународне агенције или медијске компаније рекли су да су њихова деца сада болесна и да немају довољно хране или воде.