Представнички дом америчког Конгреса формално је одобрио вођење истраге о опозиву председника Џозефа Бајдена због оптужби републиканаца да је био умешан у коруптивне радње и да је у периоду док је био потпредседник САД, од 2009. до 2017. године, профитирао од пословних подухвата свог сина.
За прихватање покретања опозива против Бајдена гласали су сви републикански чланови представничког дома, који имају већину, њих 221, док је 212 против посланика било против, преноси Глас Америке.
Процес опозива може да доведе до ултимативне казне за једног председника - да буде смењен с положаја уколико буде осуђен у Сенату.
"Не схватамо лако ову одговорност и нећемо прејудицирати резултат истраге", саопштио је председавајући Мајк Џонсон, додајући да је досадашње доказе немогуће игнорисати.
Председник САД Џозефа Бајден рекао је јуче, после усвајања формалног покретања истраге против њега, да су га републиканци у америчком представичком дому напали "лажима", док је у саопштењу које је објавила Бела кућа Бајден истрагу назвао "неоснованим политичким триком", преноси Ројтерс.
Истрага о опозиву фокусира се на то да ли је Бајден имао користи од пословања свог сина Хантера Бајдена у страним земљама, а гласање је одржано неколико сати пошто је Бајденов син одбио да сведочи иза затворених врата.
Републиканци у Представничком дому тврде да су Бајден и његова породица непрописно профитирали од одлука у којима је старији Бајден учествовао док је био потпредседник од 2009. до 2017.
Њихова истрага се сада фокусира на послове Хантера Бајдена у Украјини и Кини у том периоду. Како наводи Глас Америке, нашли су доказе да је млађи Бајден наводио своје клијенте да верују да може да им пружи приступ канцеларији потпредседника, али нису успели да пронађу доказе да је Џозеф Бајден предузео било какве званичне кораке да помогне тим компанијама или стекне финансијску добит од њих.
Бела кућа одбацује истрагу наводећи да је политички мотивисана и да се не заснива на чињеницама. Бајден је критиковао републиканце што нису подржали ниједан предлог његових домаћих приоритета или гласали за хитну финансијску помоћ Украјини и Израелу.
"Републиканци у Представничком дому неће да ми се придруже. Уместо да учине било шта да побољшају живот обичним Американцима, фокусирани су на то да ме нападају лажима", рекао је председник САД.
Бајден се спрема за могућу нову председничку трку против Доналда Трампа, који му је био ривал и на изборима 2020. године.
Трамп је први председник у америчкој историји који је опозван два пута и тренутно се припрема за четири предстојећа суђења.
Скоро је сигурно да иницијатива неће довести до смене Бајдена, оцењује Глас Америке и указује да би, чак и ако Представнички дом смени председника, Сенат морао да га осуди са две трећине гласова, што је готово немогуће у горњем дому Конгреса где демократе имају већину од 51 према 49 гласова.
Међутим, истрага би могла да помогне републиканцима да износе своје оптужбе за корупцију током већег дела председничке кампање 2024. године.
Гласање је одржано три месеца пошто су републиканци неформално започели истрагу и није неопходан корак да би се председник или други званичници сменили с положаја.
Међутим, ова дозвола би републиканцима могла да пружи већа правна овлашћења да приморају Бајденову администрацију да сарађује у истрази, пише Глас Америке.