Немачка враћа обавезни војни рок? "Америка ће смањити своје присуство у Европи"
Немачки министар одбране Борис Писторијус оставио је могућност поновног обавезног војног рока у земљи, а то што је укинут оценио као грешку.
"Разматрам све опције. Једно време је било разлога да се обустави служење војног рока. Али, гледајући уназад, била је то грешка", рекао је Писторијус у интервјуу за "Велт" одговарајући на питање размишља ли о повратку у обавезне службе.
Ипак, додао је, то је сада тешко вратити структурно, правно и политички.
Министар је истакао да у том погледу разматра шведски модел који подразумева да се и мушкарци и жене сматрају обавезним за војну службу, али се само на неке од њих односи служење војног рока.
Европа мора да се посвети поновном наоружавању, јер ће њеној индустрији бити потребно неко време да повећа своје производне капацитете, упозорава Писторијус.
"Сада нам је потребо око пет до осам година у којима морамо да сустигнемо у оружаним снагама, индустрији и друштву", рекао је немачки министар.
Европа би требало да се залаже за војну сарадњу и помоћ изван својих граница јер би у противном омогућила Русији и Кини да прошире свој утицај, каже Писторијус. Мале мисије у подручјима војног саветовања или сарадње, чак и са земљама које не деле европске вредности, донеле би и економске и политичке користи, рекао је он.
"Алтернатива би била да немамо више контаката с тим земљама и да их од самог почетка препустимо Русима и Кинезима. А то би било још опасније", оцењује Писторијус.
Европа мора да појача своје сигурносне и одбрамбене капацитете како би одговорила на претњу коју Русија представља, јер ће САД вероватно смањити своју укљученост на континенту у надолазећим годинама, рекао је Писторијус.
"Без обзира на то ко постане следећи председник САД-а, доћи ће до, надамо се само умереног, смањења америчког ангажмана у Европи", рекао је Писторијус.
"То значи да ми Европљани морамо да повећамо своју преданост осигуравању сигурности на нашем континенту", рекао је Писторијус.
Он је додао да очекује да ће америчка војска све више усмеравати своју пажњу на пацифички регион у следећих десет година, што значи да ће се мање фокусирати на Европу.