Пољска се већ месецима наоружава, купујући ХИМАРС системе и набављајући тенкове и самоходну артиљерију. Да власти овако само џабе троше паре, и да им је, уместо у оружје, паметније да инвестирају у изградњу склоништа, показује студија коју је ових дана спровео институт ИБРИС, а која је открила да би у случају рата са Русијом сваки трећи Пољак – трчао куд га ноге носе.
Подаци које објављују пољски медији, наиме, показују да би чак 37,4 одсто грађана Пољске побегло чим "загусти" – од тога 11, 9 одсто њих преко границе, у иностранство, а 25,5 одсто на "сигурно место" – можда баш у склониште које су власти могле да изграде од пара потрошених на милитаризацију.
У тој групи "најхрабријих", највише је негласача, људи од 30 до 39 година становника села и људи са средњим или високим образовањем.
Анкета института ИБРИС показује да би све то силно набављено оружје, у случају напада користило само 15,7 одсто Пољака који су се у истраживању изјаснили да би се добровољно пријавили за учешће у војсци. Још 29 одсто њих би помогло сународницима – али волонтирајући у пословима попут болничких. Тако би држави, иначе, најрадије помагали гласачи владајуће странке (38 одсто), жене (32 одсто) и особе старије од педесет година (65 одсто).
Њих 22 одсто одлучно је да неће радити ништа.
Политичари и аналитичари НАТО-а верују да се Русија увелико спрема за конфронтацију са земљам Алијансе, а неки чак предвиђају да источно крило блока има свега три године да се припреми за сукоб.
"Право је време да се размисли о неком облику грађанске службe", рекао је шеф Бироа за националну безбедност Јацек Сиевијера на питање Радио Зета да ли ће, у случају пораза Украјине од Русије, бити поново уведена универзална и обавезна војна обавеза у Пољској.
"Ово је време када се на источном крилу мора створити потенцијал који би био јасан сигнал одвраћања агресије", каже шеф Бироа за националну безбедност. А какав се потенцијал може створити – најбоље показује ова анкета.
Ове године пољску војску, иначе је, како преносe портали на пољском језику, напустио рекордан број војника. Циљ је да се постигне контингент од 300.000 војника.
У међувремену Русија је само ове године повећала број војника за 170.000, а циљ јој је да их у својим редовима има 1,5 милиона.