Међународна агенција за атомску енергију, независни орган под окриљем Уједињених нација, упозорила је да се "ко код је пуцао" на нуклеарну електрану у Запорожју, "игра са ватром".
Тим стручњака агенције требало би данас да дође у Запорожје како би испитао евентуална оштећења на електрани настала као последица артиљеријске ватре овог викенда, пренео је Ројтерс.
Док се борбе у источном делу Украјине интензивирају, Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) известила је да је било више од десет удара на највећу нуклеарну електрану у Европи током суботе и недеље. Директор ИАЕА Рафаел Гроси назвао их је "изузетно забрињавајућим и потпуно неприхватљивим".
"Ко год стоји иза овога мора да прекине с тим моментално. Као што сам већ рекао много пута, играте се с ватром", упозорио је Гроси у изјави.
Тим стручњака агенције, позивајући се на податке са терена, објавио је да су оштећења пријављена на неколико зграда, система и опреми, али ништа од тога није кључна инфраструктура за нуклеарну безбедност и сигурност.
Тим ИАЕА планира да данас направи нову процену стања на терену, рекао је Гроси, а руски нуклеарни оператор "Росенергоатом" упозорио је да ће бити неких ограничења у вези с оним што тим може да прегледа.
"Ако желе да обаве инспекцију објекта који нема никакве везе са нуклеарном безбедношћу, приступ ће бити забрањен", рекао саветник у "Росенергоатому" Ренат Карча ТАСС-у.
Руско Министарство одбране саопштило је да је украјинска војска гађала далеководе који напајају струјом електрану, док је украјинско електроенергетско предузеће "Енергоатом" за исто то оптужило руску војску, иако би то значило да руска војска гранатира саму себе у нуклеарки која је под контролом њених снага.
Реактори у нуклеарки Запорожје су искључени, али постоји опасност да би нуклеарно гориво могло да се прегреје ако дође до нестанка струје и престану са радом системи за хлађење.
Највећа нуклеарна електрана у Европи обезбеђивала је око петине струје Украјини до почетка руско-украјинског конфликта, од када је често под артиљеријским нападима, а локално становништво, али и добар део европског, под сталном су претњом да би због артиљеријске ватре могло да дође до озбиљног нукеларног акцидента.