Европска унија неће одузети Мађарској право гласа због наводног назадовања у владавини права јер се ситуација у тој земљи поправља, изјавио је премијер Белгије Александер де Кро.
Лист "Фајненшел тајмс" објавио је 17. децембра да поједини званичници ЕУ разматрају поновно активирање казненог поступка за кршење владавине права према члану седам једног од примарних споразума ЕУ који дозвољава суспензију гласачких права држава чланица.
Де Кро је за белгијски лист "Соар" рекао да је Мађарска постигла "одређени напредак у области владавине права и да треба и даље да настави да спроводи реформе", али да ЕУ за сада неће предузимати казнене мере према Будимпешти.
Де Кро је истакао да је недавна одлука Европске уније да одмрзне милијарде евра из фондова Уније за Мађарску донета брже него иначе, и признао да су се сви плашили да ће Будимпешта ставити вето на преговоре Украјине о придруживању ЕУ, што се није догодило.
Мађарски премијер Виктор Орбан ставио је средином децембра вето на повећање буџета ЕУ за период од 2024. до 2027. године, укључујући 50 милијарди евра макрофинансијске помоћи Кијеву.
Истовремено, Орбан није гласао против покретања преговора о приступању Украјине ЕУ, али је упозорио да ће Будимпешта имати, како је навео, "још 75 могућности" да блокира тај процес.
Европска комисија (ЕК) је саопштила да Мађарска више не крши владавину права и пристала је да одмрзне десет милијарди евра средстава дан пре него што су лидери ЕУ на самиту гласали за покретање приступних преговора са Украјином.
ЕК је у септембру 2022. године предложила покретање посебног механизма условљавања буџета за Мађарску, наводећи кршење владавине права у тој земљи. Тим механизмом је блокирано давање око 7,5 милијарди евра Мађарској.