Познати аустралијски новинар и редитељ документарних филмова Џон Пилџер преминуо је у 84. години, саопштила је његова породица.
Познати левичар и антиглобалиста био је велики противник рата у СР Југославији, тврдећи да је у питању западна пропаганда са циљем редефинисања улоге НАТО-а после Хладног рата.
Пилџер је извештавао о сукобима у Вијетнаму, Камбоџи и Бангладешу, а проглашен је за новинара године 1967. и 1979. Био је аутор више од 50 документарних филмова, а 2003. добио је награду Софи за "30 година разоткривања лажи и пропаганде моћних, посебно у вези са ратовима, сукобом интереса и економском експлоатацијом људи и природних ресурса".
Велики противник НАТО агресије
Подсетимо, Пилџер је био велики противник бомбардовања СР Југославије. По његовим речима, тај рат је био "нелегалан и супротан одредбама међународног права".
"Претпоставка на којој се напад заснивао је била лажна. Разговори, који су претходили тој војној кампањи и које је водила амерички државни секретар Медлин Олбрајт са члановима српске владе и представницима косовских Албанаца у Француској, били су клопка. Србима је дата понуда коју су морали да одбију. Речено им је - нећемо бомбардовати вашу земљу ако нам дате да је окупирамо и променимо економски систем у њој. Мислим да је то био један он најшокантнијих ултиматума у модерној историји", рекао је својевремено Пилџер за Би-Би-Си.
Тада је подсетио и да су, у време преговора у Рамбујеу, британски шеф дипломатије Робин Кук и Клинтонова администрација ОВК и даље звали терористичком организацијом, пише "Косово онлајн".
За овог угледног британског левичара и документаристу нема сумње да је на Косову вођен грађански рат, који је добио на замаху баш због бомбардовања, и изазвао стампедо албанских избеглица.
"Ја не покушавам да кажем да Албанци на Косову нису имали разлога за притужбе на рачун Милошевићеве власти. Наравно да су имали, али су им пружене и бројне прилике да дођу до неке врсте договора пре него што је НАТО напао. Цела епизода мени изгледа као једна велика превара", каже он.
За Пилџера, Југославија је била последња европска земља која је одржала висок степен политичке и привредне независности од великих сила и током и после Хладног рата. Он сматра да је таква независност сметала Европској унији, а посебно Немачкој, и у том светлу посматра чињеницу да су се на мети НАТО-а нашли бројни привредни објекти у Србији.
Број жртава рата на КиМ велика превара
Он је рекао за Би-Би-Си да је за њега једна од упечатљивих последица рата на КиМ чињеница да број жртава није био ни приближан апокалиптичним бројкама које су наводили високи званичници у Лондону и Вашингтону, а које су некада ишле и до пола милиона мртвих.
"Када је све било окончано и када су екипе судских вештака упућене на Косово, коначан број тела пронађених у тзв. масовним гробницама износио је мање од три хиљаде; ту су урачуната и тела бораца и цивила на обе стране. Шпански тим форензичара вратио се кући згађен. Дакле, пропагандна основа за овај рат се показала лажном. На Косову је данас успостављена огромна америчка војна база - Бондстил, једна од највећих на свету. Она је ту не да би се у њој обучавали амерички војници, већ из озбиљних стратешких разлога", навео је Пилџер.
Он је додао да је један од најважнијих разлога за рат против СРЈ било редефинисање улоге НАТО-а после Хладног рата, како би то постала заједничка евро-америчка војска са новом међународном улогом. У том смислу, он је истакао да би рат на Косову требало посматрати и као "генералну пробу" за војну акцију у Авганистану.