Лидер водеће јужнокорејске опозиционе Демократске партије Ли Џае-мјунг оперисан је и опоравља се од повреда које је добио након што га је пре два дана напао један шездесетшестогодишњак, објавио је портпарол његове странке.
Напад на политичара наишао је на оштре критике како у Јужној Кореји тако и у свету, а председник те земље Јун Сук-јеол – иначе Лијев политички ривал – изразио је "дубоку забринутост" и нагласио да ће влада спровести брзу истрагу.
Демократска партија је напад на свог лидера назвала "чином тероризма" и "нападом на демократију".
Ли, који је на прошлогодишњим председничким изборима тесно поражен од стране актуелног председника Јуна, важи за занимљивог и помало неконвенционалног политичара, а "Њујорк тајмс" га је описао као "човека који изазива оштре поделе у јужнокорејском друштву".
"Јужна Кореја јесте, за азијске прилике, једна развијена демократија, али су њоме у суштини до позних осамдесетих владали војни режими, а шефови државе су били генерали. Она је дакле релативно млада демократија, председници имају широка овлашћења, а конзервативне и либералне партије се практично мењају на сваким изборима, што указује да је реч о дубоко подељеном друштву", каже за РТ Балкан новинар Борислав Коркоделовић.
Политичка ситуација у тој азијској земљи је напета од прошлогодишњих избора, када је на власт дошао десно оријентисани председник Јун, додаје он.
"Од када је Јун дошао на власт 2022, он се још више зближио са америчким председником Џозефом Бајденом и ту се практично формира осовина САД-Јапан-Јужна Кореја, коју Кина преципира као претњу, али се она не допада ни Русији", наглашава Коркоделовић.
Јужна Кореја је у први мах била суздржана када је реч о помоћи Украјини, подсећа Коркоделовић, али је последњих месеци почела да шаље све више наоружања. Ту је пре свега реч о артиљеријској миницији, која је Кијеву преко потребна али које на Западу нема у довољним количинама.
Јужну Кореју у априлу очекују парламентарни избори, а Лијева партија тренутно има већину. Тензије су, дакле, повећане, те би у том контексту требало посматрати и напад на лидера јужнокорејске опозиције.
Присталица Сунчане политике
Ли Џае-мјунг рођен је у 1964. године у сиромашној породици, а током детињства је био приморан да прекине школовање како би радио у фабрици. Ипак, успео је да заврши факултет и постане адвокат специјализован за људска и радничка права. Почетком двехиљадитих почиње да се бави друштвеним активизмом, да би се 2005. године прикључио либералној партији Ури тадашњег корејског председника Ро Му-хјуна.
Након што је неколико година обављао функцију градоначелника Геонгнама, 2018. постаје гувернер провинције Кјонги, најмногољуднијег региона који окружује престоницу Сеул. Успех у обављању те функције препоручио га је за место председничког кандидата изборима 2022. године, на којима је представљао Демократску партију тадашњег председник Мун Џае-ина. Ипак, на изборима је тесно поражен од стране кандидата деснице Јун Сук-јеола, након чега преузима руководство своје партије и постаје вођа опозиције.
Лија многи сматрају прогресивним политичаром, који се залаже за јачу улогу државе у економији и социјалној заштити. Ипак, он је привукао пажњу светске јавности пре свега због неколико занимљивих изјава о спољној политици.
Ли важи за политичара који је, за корејске стандарде, релативно пријатељски настројен према Русији. Иако је "изразио жаљење" због Специјалне војне операције, он се противи увођењу санкција Москви, а током једне председничке дебате на изборима 2022. године рекао је и да је за сукоб у Украјини крив председник те земље Владимир Зеленски.
Када је реч о односима са Северном Корејом, Ли је заступник тзв. Сунчане политике, односно коришћења дипломатије и неговања што бољих (или макар што функционалнијих) односа са својим северним суседом. Он се залаже за наставак приступа свог претходника Муна, који се током 2018. и 2019. године више пута састао са севернокорејским лидером Ким Џонг Уном – као део шире дипломатске иницијативе коју је покренуо тадашњи амерички председник Доналд Трамп.
Политичко насиље – (не баш) ретка појава на далеком истоку
Политичко насиље, а пре свега напади на политичаре високог профила током изборних кампања, нису непознаница у Јужној Кореји.
Лијев претходник на челу Демократске партије Сонг Јонг-гил је нападнут чекићем током Лијеве председничке кампање 2022. године, док је бивша председница (тада као лидер опозиције) Парк Ген-хје 2006. нападнута ножем, након чега је завршила са 60 шавова на лицу.
Сличну судбину 2015. године доживео је и тадашњи амерички амбасадор Марк Липерт, када је током једног догађаја на ком је требало да говори нападнут ножем, након чега је амерички дипломата имао чак 80 копчи.
Вероватно најпознатији слични инцидент у том делу света догодио се почетком јула 2022. године, када је у суседном Јапану током предизборног скупа убијен бивши премијер те земље Шинзо Абе. Њега је убио четрдесетједногодишњи Тецуја Јамагами због, како се претпоставља, Абеових политичких веза са контраверзним верским покретом Црква уједињења, који је Јамагами оптуживао за банкрот своје мајке.