Запад може исценирати напад на једну од чланица НАТО-а, а затим и послати своје трупе у Украјину, и тако се директно укључити у украјински сукоб, казао је бивши сарадник ЦИА Реј Макговерн.
Како преноси руска редакција РТ, Макговерн је за "Дајалог вркс" (Dialogue works) изјавио да су се сличне провокације већ одиграле, а као пример навео је напад на "Северни ток" и државни преврат у Кијеву из 2014. године.
Ипак, он оцењује да овакве провокације неће изменити ситуацију, будући да Русија данас исувише контролише ситуацију у Украјини.
С друге стране, каже да на Западу често, пак, не схватају да нешто неће упалити, на шта указује и досадашње искуство. Уместо таквих планова, америчка администрација требало би да "послуша (бившег) председника Обаму, који је рекао да Русија апсолутно доминира у Украјини", наводи Макговерн.
Он додаје и да би највећа грешка Запада било слање офанзивног оружја Украјини, уколико се за то одлуче. Тада, како каже, Украјина може почети да размишља и да има шансе да победи једну "такву надмоћну земљу као што је Русија".
Коментаришући то што се НАТО трупе пребацују на границу са Русијом, односно, то што су Немачка и Словачка већ послале свој војнике на границу са Руском Федерацијом, Макговерн каже да НАТО, заправо, не жели рат, и оцењује да се ради о обичном "јавном хвалисању".
Ипак, како је истакао, забрињава га то што је амерички председник Џозеф Бајден недавно изјавио да би се амерички војници могли директно сукобити са руским у Украјини и то у скорије време.
Иако различити европски званичници говоре да се треба припремити за претњу која може доћи из Русије, у реалности "нема апсолутно никаквих назнака да Русија жели нешто више" од тога да оствари своје циљеве (у зони СВО), односно, да се убеди у то да је "Украјина неутрална, да у њој нема нападачких ракета, и да тамо постоји појас који Западу неће дозволити да пуца на људе Донбаса", истиче бивши сарадник ЦИА.
Макговерн је, такође, изјавио да му је драго што је имао прилику да говори на ову тему, будући да се овакви ставови не могу много чути у САД, а још једном је подсетио и на дешавања из 2014. у Кијеву, које је окарактерисао као "најнечувенији државни удар у историји човечанства".
"Започели смо државни преврат у Кијеву и завршили га 22. јануара 2014. године, о чему је на Јутјубу објављено 4. марта 2014. године. Тако да је то заиста био најнечувенији државни удар у историји човечанства, о којем је било саопштено захваљујући томе што је процурео пресретнут разговор Викторије Нуланд, помоћнице секретара за европска питања, и амбасадора САД у Кијеву. Ово је разговор о томе ко ће бити следећи премијер и ко ће доћи да заврши посао. Момак по имену Џозеф Бајден, који је у то време био потпредседник – он ће доћи. Све је спремно. Како то знамо? Зато што је његов саветник за националну безбедност, момак по имену Џејк Саливан, рекао Хилари Клинтон: 'Да, успеће све.' Све је већ било спремно", рекао је овај бивши сарадник ЦИА, који је након тога поручио да Американци о свему овоме ништа не знају.