Амерички званичници путују широм света како би приморали главне трговинске партнере Русије да уведу санкције и трговинске контроле Москви, пише "Волстрит џорнал".
Сједињене Америчке Државе и њихови савезници су, након почетка руске специјалне војне операције у Украјини, изнели тврдње да су успели у међународној кампањи притиска, којом су пореметили руске војне ланце снабдевања и ослабиле економију земље.
Међутим, такозвано цурење санкција, у којој слаба примена ограничења омогућава проток забрањених финансија заправо помаже руској економији и потенцијално продужава сукоб Москве и Кијева, тврде западни званичници.
"Желимо да избегнемо заобилажење санкција, како унутар Европе, тако и у трећим земљама", изјавила је комесарка Европске комисије за финансијске услуге Марид Мекгинис, чија канцеларија надгледа политику санкција ЕУ.
Како би ојачале финансијски и трговински кордон који су успоставиле западне земље, САД шаљу високе званичнике из главних владиних агенција у стране престонице. Њихов примарни циљ је размењивање обавештајних података о мрежама за избегавање санкција. Они "тихо прете невољним властима и фирмама казненим мерама и прикупљају информације о мрежама за које се сумња да допремају залихе у Русију", пише "Волстрит џорнал".
Министарка финансија Сједињених Америчких Држава Џенет Јелен покренула је ову тему прошле недеље на самиту Групе 20 на Балију. Она је том приликом поручила да би неке санкције Русији могле да остану на снази чак и након евентуалног мировног споразума са Украјином. Према њеним речима, сваки евентуални мировни споразум би укључивао ревизију санкција које су Сједињене Америчке Државе и њихови савезници наметнули Русији.
Амерички званичници на "светској турнеји"
Раније овог месеца, заменик министарке финансија Воли Адејемо посетио је Брисел, Лондон и Париз. Помоћница министарке финансија за борбу против финансирања тероризма и криминала Елизабет Розенберг недавно је била у Јапану истим поводом.
Фаланга званичника нижег ранга из министарстава финансија и трговине, као и Стејт департмента такође путује широм света како би остварили своје намере.
"Постоје јавни извештаји да је руско прање новца активно у арапском свету", рекла је Розенберг на конференцији Уније арапских банака крајем прошлог месеца, користећи необично оштре речи за које амерички званичници кажу да представљају упозорење.
"Ово је нешто што сви имамо интерес да спречимо, истражимо и елиминишемо", додала је она.
Трговински подаци о другом тромесечју ове године показују да је извоз из великог броја највећих светских економија у Русију опао за више од 50 одсто након санкција уведених крајем фебруара. Међутим, извоз из многих од тих држава се опоравља, укључујући традиционалне савезнике САД, показала је анализа трговинских података "Волстрит џорнала". Извоз из Јужне Кореје и Јапана и даље је испод нивоа од пре увођења санкција, али је надокнађена готово трећина губитака.
Запад брине због неспровођења санкција
Западни званичници и службеници су забринути јер банке у Аустрији, Чешкој Републици и Швајцарској, која није чланица Европске уније али је усвојила њене санкције, "опуштено" гледају на спровођење ограничења, наводи амерички лист.
"Иако већина компанија и банака избегава трансакције којима би потенцијално могле да прекрше санкције, неки играчи у индустрији виде ово као прилику. На пример, веома су опуштени када раде са званичницима руске владе", рекао је истражитељ санкција Русији у Удружењу овлашћених стручњака за борбу против прања новца Џорџ Волошин.
Швајцарске финансијске власти су у априлу саопштиле да је земља замрзла око осам милијарди долара руске имовине, али су до маја ослободиле око три милијарде. Аналитичари процењују да је укупан збир имовине руских олигарха у Швајцарској много већи.
Односи Русије и Кине чврсти
Извоз из Кине у Русију данас је већи него што је био када су уведене санкције. Амерички званичници су забринути да ће Кина, која није подржала антируску кампању Запада, обезбедити финансијска средства и робу која је важна за руске ратне напоре и економију. Пекинг, такође, каже да се неће придржавати западних санкција за које каже да су незаконите.
Портпарол кинеског министарства спољних послова Џао Лиђијан изјавио је раније овог месеца да су кинеско-руски односи чврсти.
Извоз у Русију из Турске већи је за отприлике 25 одсто на крају другог тромесечја у односу на ниво пре санкција. Најновији подаци показују да је извоз из Турске у Русију од тада и додатно порастао.
Министар финансија Турске Нуредин Небати рекао је да његова нација не подрива кампању притиска Запада. Према његовим речима, Турска наставља трговину са Русијом у областима које не подлежу било каквим санкцијама.
Анкара је саопштила да је обуставила планове за повезивање турске финансијске индустрије са руским платним системом, што би Москви омогућило важну везу са глобалним финансијским системом. Руско банкарско тржиште је у великој мери санкционисано због ограничења које је увео Запад.